Pazarlama lojistiği ve Kayseri ilindeki ihracatçılara yönelik bir araştırma
Marketing logistics and a research on exporters of Kayseri
  1. Tez No: 186375
  2. Yazar: MÜGE ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Küreselleşme, hızlı değişim, artan rekabet, bilinçlenen tüketiciler işletmeleri değişimezorlamaktadır. Pazarlamanın hedefleri gittikçe daha komplike şekilde yapılanmakta veyeni pazarlama bakış açıları geliştirilmektedir.şletmelerin lojistik operasyonlar esnasında yaptıkları harcamaların toplam maliyetiçinde büyük yer tuttuğunun bilincine vararak bu harcamaları düşürme, müşteritatminini artırma ve rekabetçi bir üstünlük sağlama yoluna gitmeleri sonucundagünümüzde pazarlama lojistiği kavramına daha çok önem verilmektedir. Pazarlamalojistiği içsel dağıtım, dışsal dağıtım ve geriye doğru dağıtımdan oluşan; ürün vebilgilerin fiziksel akışının planlanması, uygulanması ve kontrolüne odaklı bir süreçtir.Temel pazarlama lojistiği faaliyetleri nakliye, paketleme, depolama, müşteri hizmetleri,envanter yönetimi ve stok kontroldür.Bu araştırmanın amacı, pazarlama lojistiğini Kayseri ilinde reel sektördeki farklıihracatçıların bakış açılarıyla incelemek, firmaların lojistik operasyonlarını ne şekildegerçekleştirdiklerini ve bu operasyonlar esnasında karşılaştıkları sorunlarıbelirlemektir. Bunun yanısıra, lojistik konusunda Türkiye'de şu ana kadar yapılmışolan araştırma sayısının sınırlı olması, bu alanda kapsamlı bir araştırma yapmaihtiyacını doğurmaktadır. Bu nedenle, araştırmada bu konudaki açığı güncel bilgilerinışığında kapatmak hedeflenmiştir.Çalışmanın teorik kısmında iki bölüm yer almaktadır. Birinci bölümde genel olaraklojistik kavramının unsurları, ikinci bölümde pazarlama lojistiği kavramı ele alınmıştır.Üçüncü bölümde ise, ihracat potansiyeli yüksek bir ilimiz olan Kayseri'dekiihracatçılara yönelik bir uygulama yer almaktadır. Uygulamanın ilk bölümündeKayseri'deki ihracatçı işletmelerle ilgili demografik bilgilere ulaşılmıştır, ikincibölümünde pazarlama lojistiği unsurlarını ne ölçüde gerçekleştirdikleri ve üçüncübölümde karşılaştıkları problemler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s rapidly globalizing competitive global market conditions and quicklychanging consumer buying patterns, differentiating a product becomes a morecomplicated and difficult process. The goals of marketing are increasingly becomingrestructured and a new landscape of marketing is being created. Nowadays, greateremphasis is placed on marketing logistics concept since marketing logistics offers firms acompetitive advantage, constitutes a basis for distribution efficiency due to informationtechnology improvements, increases customer satisfaction and yields cost savings.Marketing logistics involves the entire supply chain logistics system consisting ofoutbound distribution, inbound distribution, reverse distribution and concentrates onplanning, implementing & controlling the physical flow of goods and information.Major marketing logistics functions are: warehousing, transportation, customerrelations, inventory management.The fact that there are only limited resources in Turkey on the field of marketinglogistics arises the need of a detailed study on this field. In addition to filling this gap;the aim of this thesis study is to examine the marketing logistics concept from exporters?point of view in Kayseri city, to learn how they realize their marketing logisticsoperations and to be familiar with the problems they encounter.This thesis is composed of three parts. The first part is about the general logisticsconcept, the second part examines the marketing logistics concept in detail and the thirdpart is about the research applied to the exporters of Kayseri city.