Control techniques for oscillating wave energy converter
Salınımlı dalga enerjisi dönüştürücüsü için kontrol uygulamaları
- Tez No: 721460
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, önerilen kontrol teknikleri ile yükselen tip salınımlı dalga enerjisi dönüştürücülerinin güç yakalama performansında artış sağlamayı amaçlamaktadır.. Bir yükselen dalga enerji dönüştürücüsünün güç yakalama performansının, gelen dalga frekansı ile rezonans koşulunun karşılanmasına bağlı olduğu gösterilmiştir. Kontrol parametrelerinin ayarlanması dalga frekansının açıkça tanımlandığı düzenli deniz dalgası koşullarında, iyi bilinen bir durumdur.Ancak, düzensiz deniz koşullarında, kontrol ayarları için gereken dalga frekansı net olarak tanımlanmamıştır ve dalga frekansının tanımlanması için yaygın olarak kabul edilen bir prosedür mevcut değildir. Çalışmanın ilk bölümünde, bir yükselen dalga enerji dönüştürücüsünün güç yakalama performansının, PTO ünitesi sönümlemesinin radyasyon sönümleme oranına göre nasıl değiştiği üzerine bir araştırma yapılmıştır. Bu çalışmanın önemli faydaları olduğu kanıtlanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, ek kütleyi kontrol eden Bulanık Mantık denetleyicisini içeren bir kontrol algoritması önerilmiştir. Çalışmanın sonuçları, yükselen dalga enerji dönüşüm sisteminin güç yakalama performansının arttığını göstermektedir.Ayrıca, bu çalışmanın son kısmı olarak, yenilenebilir enerji üretim sistemini ters ozmoz tuzdan arındırma tesisi ile birleştiren bir yaklaşım önerilmiştir. Dalga enerjisi dönüşüm sistemi tarafından yakalanan güç, ters ozmoz tabanlı tuzdan arındırma sistemi modelinden tatlı su üretmek için kullanılır. Simülasyon sonuçları, birleşik sistemin işletilmesinin tatlı su sorununa uygulanabilir bir çözüm olduğunu ve aynı zamanda çevre dostu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at achieving increase in the power capture performance of heaving type oscillating wave energy converters with the proposed control techniques. It has been shown that the power capture performance of a heaving wave energy converter depends on meeting the resonance condition with the incident wave frequency. In regular sea wave conditions, the task of setting the control parameters is a well-known task where the wave frequency is clearly defined. However, in irregular sea conditions, the wave frequency needed for control settings is not clearly defined and there does not exist a widely accepted procedure for identification of wave frequency. In the first part of the study, an investigation on how the power capture performance of a heaving wave energy converter varies with the varying the ratio of power take off unit damping to radiation damping is performed. This study has proven to have considerable benefits. In second part of the study, a control algorithm including Fuzzy Logic controller which controls the added mass is proposed. The results of the study show that the power capture performance of the heaving wave energy conversion system is increased. Also, as the last part of this study, an approach is proposed that combine renewable energy production system with the reverse osmosis desalination plant. The power captured by the wave energy conversion system is utilized to produce fresh water from the reverse osmosis-based desalination system model. The simulation results indicates that the operation of the combined system is a feasible solution to the fresh water issue and it is also much environmentally friendly.