Gebelikte saptanan adneksiyel kitlelerin klinik ve radyolojik olarak karşılaştırılması
Evaluating the clinical features of adnexial masses during pregnancy results with radiologic findings
- Tez No: 721461
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ SALİHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; gebelikte saptanan adneksiyel kitlelerin tanı ve yönetiminde rol alan radyolojik bulgularla; kitlelerin klinikopatolojik özellikleri ve gebelik sonuçlarını değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamıza İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Antenatal polikliniğine Ocak 2011 ve Mayıs 2015 tarihleri arasında başvuran gebelerin yapılan obstetrik değerlendirmede kriterlere uyan 60 gebe dahil edildi. Çalışmaya intraterin gebeliği saptanan ve yapılan transvaginal ve transabdominal USG'de ve MR da 4 cm ve uzeri adneksiyel kitlesi saptanan gebeler; gebelik boyunca takibe alındı. Radyolojik olarak kuvvetli benign kriterler taşıyan kitleler takibe alinirken, radyolojik olarak kuvvetli malign kriterler taşıyan kistik yapılar -gebelerin gebelik haftası da göz önünde bulundurularak-gebelikte operasyon (erken gebelikte operasyon yada sezaryan ile gebeliğin sonlandırılması ) kararı alındı. Bulgular: Gebelerin ortalama maternal yaşı 30.5 + 5.5 (20-43) idi. Ortalama gravidite 2.1 + 1.5 (1-8) ve ortalama parite 0.86+1.06(0-5) idi. Gebelerin antenatal takibi sırasında 33 gebeye(%55) adneksiyel kitle yönetiminde konservatif kalarak takip kararı verilmiş, 26 gebeye (%43.3) erken gebelikte operasyon ya da sezaryanda adnekslerin değerlendirilmesi ve –veya malignite nedenli evreleme cerrahisi planlanmıştır. 1 gebeye (%1.7) erken gebelikte kesin malignite saptanması üzerine terapötik terminasyon ve ardından kemoterapi önerildi. Adneksiyel kitlelerin radyolojik olarak tanısı ve takibi usg ile 11 (%18.3) gebede yapılirken, 49 gebe(%81.7) de usg ye ait kuvvetli malignite şüphesi ile MR tarama istenmistir. Ve gebeliğe ait adneksiyel kitle yönetimi bu MR bulgusu ve yorumu doğrultusunda yapılmıştır. USG ve MR bulguları 38 gebede (%63) kuvvetli benign bulgular lehine yorumlanırken, 22 gebede (%36.7) malignite lehine yorumlanmıştır. Opere edilen hastaların patoloji sonuçlarına bakilacak olursa benign kistik lezyonlar 44 gebede (%73.3), borderline kistik yapılar 3 gebede (%5) , malign kistik yapılar 6 gebede(%10) saptanmıştır. Yine adneksiyel kitle nedenli başvuran gebelerin 4 unde (%6.7) miyom saptanmıştır. Bu gebelerin 3 unun gebeliği halen devam ettiği için kesin patoloji sonucu belli değildir. Radyolojik olarak 38 gebenin bulguları benign bulgularla uyumlu bulunmuş iken bu gebelerin 37(%97.4) si (%72.5 tüm patolojik benign grubun) patoloji ile korele iken, 1(%2.6) gebede (% 11.1 ile tüm patoljik malign grubun) veriler korele değildir. Aynı zamanda radyolojik olarak malignite bulguları gösteren 22 lezyonun 14 (%63.6)u nde (tüm benign patoloji grubunun %27.5i ) malignite ile korele değildir. Veriler istatistiksel olarak Yates düzeltilmiş kikare testi ile bakilmistir. Radyolojik olarak malign ve benign bulgular ;patolojik olarak benign(+miyom) ve malign (+borderline ) grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık saptanmıştır. (P:0,002) Sonuç: Gebelikteki adneksiyal kitlelere yaklaşım halen güçlük yaşanan, tartışmalı bir konudur. Konservatif yaklaşım torsiyon, rüptür gibi nedenlere bağlı akut batına yol açmayan veya akut karın riski yüksek olmayan adneksiyal kitleleri olanlarda ve klinik ya da radyolojik açıdan malignite bulguları taşımayan olgularda tercih edilmelidir. Yönetimde daha net algoritmalar oluşturulabilmesi için daha geniş kapsamlı serilere ve daha çok sayıda çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
evaluating the clinical features of adnexial masses during pregnancy results with radiologic findings in our study ,60 pregnant patient were included ,who applied to tertied medical centre of gynecology and obstetrics policlinics in between january 2011- may 2015 , and whose obstetric evaluations complied with the criterion in the study , the pregnant patients were followed through their pregnancy period, whose intrauterine pregnancy were detected and whose adnexial masses detected as 4 cm or over due to the transabdominal ultrasound and magnetic resonace imaging. the masses that were radiologically bearing strong bening criterion were followed while the cyctic structures that were radiologically bearing strong malign criterion were decided to operated (operation in early pregnancy or terminating pregnancy with caesarion) within the pregnancy , considering the number of the week of pregnancy the average maternal age of the pregnant patients was 30.5 + 5.5(20-43) average gravida 2.1+1.5 (1-8) and average parity 0.86+1.06 (0-5). during the antenatal track , 33 (%55) pregnannt patients were decided to be followed staying conservative under the control of adnexial masses . for 26 (%43.3) pregnant patients operations in early pregnancy or evaluation of adnexial masses in caesarian , and/or malignity caused staging surgery was planned . 1 (%1.7) pregnant patient was suggested therapotic termination and later chemoteraphy upon clear diagnosis of malignity in early pregnancy .Radiological diagnosis and track of adnexial masses via ultrasound was applied on 11 (18.3) pregnant patients , while magnetic resonance imaging scan wanted from 49 (%81.7 )pregnant patients who were strongly doubted to have malignity of ultrasound .and the management /control of adnexial bulk of pregnancy was made through the magnetic resonance imaging symptom and interpretation. Ultrasound and magnetic resonance imaging symptoms were interpreted in the side of strong bening symptoms for 38 (%63) pregnant patients , while it was malign for 22 (%36.7) pregnant patients . under the light of the pathologic results of operated patients , bening cyctic structures were detected on 44 (%73.3) pregnant patients , borderline cyctic structures on 3 (% 5) ang malign cyctic structures on 6 (% 10) of them myoma uteri was detected on 4 (%6.7) of the pregnant patients applied due to adnexial masses.