Statistical interpretation of the relation between ICP-MS/OES geochemical and mineralogical data obtained from lake and floodplain sediments (Amuq valley / SE Turkey)
Göl ile taşkın yatağı sedimanlarından elde edilen mineralojik ve ICP-MS/OES jeokimyasal veriler arasındaki ilişkinin istatistiksel yorumlanması (Amik ovası / GD Türkiye)
- Tez No: 721463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TOKSOY KÖKSAL, DOÇ. DR. ULAŞ AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amik Ovası bölgesinde Amik Gölü'nden ve bu bölgedeki höyüklerin çevresinden alınan bozulmamış karot örnekleri boyunca mineralojik ve elementel jeokimyasal araştırmalar yapılmıştır. Bu karotlar boyunca sedimanların mineralojik içerikleri, hem tüm kayaç hem de yönlendirilmiş kil fraksiyonlarından alınan X-Işını Kırınımı (XRD) ölçümleri ve Taramalı Elektron Mikroskobu – Enerji Dağılım Spektroskopisi (SEM-EDS) analizleri ile incelenmiştir. İhtiva edilen element miktarları hakkında nicel bir bilgi elde etmek için numuneler üzerinde İndüktif Eşleşmiş Plazma Optik Emisyon Spektroskopisi / Kütle Spektroskopisi (ICP-OES/MS) analizleri yapılmıştır. XRD difraktogramlarındaki piklerin yoğunluklarını sayısal değerlere dönüştürmek için MapInfo yazılımı tabanlı bir yöntem kullanılarak XRD ve ICP-OES/MS analizlerinin sonuçları Korelasyon Matrisi ve Temel Bileşen Analizi (PCA) ile ilişkilendirildi. Böylece bu yöntemin avantaj ve dezavantajları belirlenmiş ve mineral-element ilişkileri istatistiksel olarak ortaya konulmuştur. Elde edilen veriler üzerinde yapılan istatistiksel değerlendirmeler, taşkın yatağı örneklerinde kuvars, serpantin, feldspat ve kil minerallerinin, göl örneklerinde ise kalsit ve aragonitin daha yüksek korelasyon katsayılarına sahip olduğunu ortaya koymuştur. Aragonit korelasyonları üzerinde çevresel farklılığın önemli bir etkisi tespit edilmiştir. Tüm kayaç XRD difraktogramlarında 20° 2θ öncesi kil mineral piklerinin diğer kil mineral piklerinin aksine farklı mineralojik ve elementel korelasyonlar gösterdiği de dikkat çekmiştir. Ayrıca, element-mineral korelasyonları, kuvars içinde olası bir rutil muhteviyatını ortaya çıkarırken, nadir toprak elementleri ile ilişkili olan kil mineralleri hariç diğer minerallerin genellikle kimyasal bileşenleriyle korelasyonlar gösterdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Amuq Valley region, mineralogical and elemental geochemical investigations were carried out along the undisturbed core samples that were taken from the Amuq Lake and from the vicinity of the mounds within this region. Mineralogical content of the sediments along these cores were examined by X-Ray Diffraction (XRD) and Scanning Electron Microscope – Energy Dispersive X-Ray Spectroscopy (SEM-EDS). Inductively Coupled Plasma – Optical Emission Spectrometry / Mass Spectrometry (ICP-OES/MS) analyses were conducted on the samples to detect quantitative concentrations of major, minor and trace elements. A method was developed by MapInfo software to convert intensities of bulk powder and oriented air-dried clay fraction X-ray diffractogram peaks to numerical values. Numerical values obtained from XRD and ICP-OES/MS analyses were correlated by Correlation Matrix and Principal Component Analysis (PCA). Hence, advantages and disadvantages of this method was determined, and mineral-element relationships were statistically identified. Statistical evaluation of the data revealed that quartz, serpentine, feldspars and clay minerals have higher correlation coefficients in the floodplain samples while calcite and aragonite have higher correlation coefficients in the lake samples. A significant effect of environmental difference was determined on aragonite correlations. It was also examined that the clay mineral peaks before 20° 2θ on bulk powder X-ray diffractograms exhibit different mineralogical and elemental relationship in contrast to the other clay mineral peaks. Moreover, element vs. mineral correlations revealed possible presence of impurities like rutile in quartz while other minerals generally correlate with their chemical constituents except clay minerals which also correlate with rare earth elements.