Mersin Kazanlı beldesinde yetiştirilen Gartella ve Gardeta nektarin çeşitlerinde budama ve elle seyreltme uygulamalarının meyve kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of pruning and manual dilution applications on fruit quality of Gartella and Gardeta nectarin varieties which has grown in Mersin Kazanlı district
  1. Tez No: 721462
  2. Yazar: MİHRİBAN ŞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KÜDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, 2021 yılında Mersin'in Kazanlı beldesinde bulunan Esiroğlu Dost Üretim Şirketi'ne ait meyve bahçesinde yürütülmüştür. Araştırmada Garnem anacı üzerine aşılı Gartella ve Gardeta nektarin çeşitlerinin Mersin ekolojik koşullarında fenolojik ve pomolojik özellikleri incelenmiştir. En erken çiçeklenme 8-10 Şubat'ta Gartella nektarin çeşidinde, en geç çiçeklenme 18-20 Şubat'ta Gardeta nektarin çeşidinde gözlenmiştir. En iri meyveler (71,77a g) Gartella çeşidinin Kesim uygulamasında, en küçük meyveler (53,31b g) Gardeta çeşidinin Kesim uygulamasında görülmüştür. Suda çözünebilir kuru madde miktarı en yüksek %11,01a ile Gardeta çeşidinin Kesim uygulaması, en düşük %9,80b ile Gartella çeşidinin Kesim ve Seyreltme uygulamaları olmuştur. Asitlik değeri en yüksek Gartella çeşidinin Seyreltme uygulaması (10,86) olurken, en düşük Gardeta çeşidinin Seyreltme uygulaması (7,35) olarak belirlenmiştir. Bölgede Gartella ve Gardeta nektarin çeşitlerinin erkenci olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out in the orchard of Esiroğlu Dost Production Company located in Kazanlı District of Mersin in 2021. In the study, phenological and pomological properties of Gartella and Gardeta nectarine varieties has been investigated on grafted Garnem tree in Mersin ecological conditions. The earliest flowering has been observed on 8-10 February in Gartella nectarine variety, and the latest flowering has been observed on 18-20 February in Gardeta nectarine variety. The largest fruits (71.77a g) has been determined in the Cutting application of Gartella variety, and the smallest fruits (53.31b g) in the Cutting application of Gardeta variety. The highest amount of water-soluble dry matter took place in the Cutting application of Gardeta variety with %11.01a, and the lowest amount took place in the Cutting and Dilution applications of Gartella variety with %9.80b. The highest acidity value observed in Dilution application of Gartella variety with (10.86), and the lowest acidity value observed in Dilution application in the Gardeta variety with (7.35). İn the region the Gartella and Gardeta nectarine varieties has been found to be early.