Muğla ilindeki kültür balıkçılığının dünü, bugünü ve geleceği üzerine bir araştırma
A research on the past, present and future of aquaculture in Muğla
  1. Tez No: 721472
  2. Yazar: HATİCE BETÜL TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye'deki su ürünleri faaliyetlerinde, kullanılan teknoloji, ekonomik balık türleri ve doğal su kaynakları bakımından Muğla ili önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında Muğla İl'indeki su kaynakları ve 1489 km'lik kıyı bandıyla Türkiye'nin en uzun kıyı şeridindedir. Muğla İl'indeki su ürünleri sektörü kültür balıkçılığı; denizlerde ağ kafes, toprak havuz, baraj göllerinde ağ kafes ve beton havuz olmak üzere ekonomik değeri yüksek çipura, levrek ve alabalık kültürü yapılmaktadır. Kültürü yapılan bu su ürünleri, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyadaki 30'un üzerinde ülkeye ihraç edilmektedir. Bu çalışmada Muğla İl'indeki mevcut doğal su kaynaklarından azami faydalanmak, sürdürülebilirliği de koruyabilmek için Muğla ilinde faaliyet gösteren kültür balıkçılığının dünden günümüze ve geleceğe dair ne gibi planlamaların olduğu varsa faaliyet gösteren işletmelerin uygulamalar ve kullanılan teknolojiler kapsamında yaşanılan problemleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu bakımdan bu araştırma kapsamında 86 işletme ile birebir görüşmeler ile anket çalışması yapılmıştır. Sonuç olarak Muğla ili gelecekte ekonomik değeri yüksek balıkların kültürü yanında alternatif su ürünlerinin üretiminin gerçekleşeceği ve Türkiye ekonomisine her geçen gün daha fazla katkıları olacağı çalışmada tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Muğla province has an important place in activities for aquaculture products in Turkey in terms of the technology used, economic types of fish and natural water resources. Besides, Muğla Province has rich water resources on the longest coastline of Turkey that is 1489 km. Aquaculture sector in Muğla Province includes sea bream, sea bass and trout culture with high economic value with net cage in the sea, earthen pond, net cage in dam lakes and concrete pond. These cultured water products are exported to more than 30 countries in the world, particularly in Europe. In this study, it is aimed to reveal past and present situation of aquaculture in Muğla province and future plans as well as the possible problems experienced within the scope of the applications and technologies used by the operating companies in order to make maximum use of the available natural water resources in Muğla Province and to protect sustainability. For this purpose, one-to-one surveys were conducted with 86 businesses within the scope of this study. As a result, it is predicted in the study that alternative fishery products will be produced in the province of Muğla in the future in addition to the culture of fish with high economic value and that this will provide contribution to the Turkish economy every day.