Türk sanat müziğinin bir iletişim aracı olarak neo klasik dönemde halka ulaşması
Popularization of Turkish classical music in the neoclassical period as a communication tool
  1. Tez No: 721482
  2. Yazar: SEMRA BERKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLANTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, İletişim Bilimleri, Music, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Birçok duyguya tercüman olan müzik, bilinen en etkili iletişim yoludur. İnsanoğlu yaşamının her döneminde müzik ile etkileşim halindedir. Aynı zamanda toplumu birleştirici bir gücü olan müzik, farklı ekonomik ve kültürel düzeydeki insanları bir araya getirebilme özelliğine sahiptir. Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin uyguladıkları kültürel politikalar sonucunda, Klasik Sanat Müziği'nin önce Türk Sanat Müziği'ne, sonraları ise popüler kültürün etkisiyle yaşadığı değişim ile popüler bir müzik türüne evrilmesi incelenmiştir. Popüler kültürden etkilenen Türk Sanat Müziği, geçirdiği bu değişim ile daha geniş halk kitlelerine ulaşmıştır. Günümüze kadar beğeni ile dinlenen şarkılardan elli altı tanesi örnek olarak alınmıştır. Bu konuda bir araştırmanın olmadığı düşüncesiyle yapılan çalışmamızda, araştırma yöntemi olarak içerik analizi yöntemi tercih edilmiştir. İçerik analizi yöntemi, on iki kategori oluşturularak, sözel yapının sayısallaştırılması için kullanılmıştır. Ayrıca her şarkının usûl ve makam bilgileri, müzikal yapının çözümlenmesi amacıyla sayısallaştırılmıştır. Sözel yapının incelenmesinde, sözcük sıklığı, sözcük sayısı, konu kategorilerine göre ayrımı ve şiirlerin vezni incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Music, the translator of many emotions is the most effective way of communication that is known. Humankind has been interacting with music at every era of its existence. At the same time music which has a connecting power of the society, has the feature to bring together people from different economical and cultural levels. In this study evolution of Classical Music to Turkish Classical Music first and then with the changes caused by the popular culture, its evolution to a popular music genre as results of the cultural policies applied by the governments of Republic of Turkey has been examined. Turkish Classical Music which was influenced by popular culture has reached larger masses of people. Fifty six of the songs that have been listened admiringly until today has been taken as examples. As the methodology of research in our research which were conducted in accordance with the thought of no research was done on this topic content analysis was selected. Content analysis method was used to create 12 categories and digitize the verbal structure. Also, method and theme information of every song has been digitized in order to analyze the musical structure. During the analysis of the verbal structure, number of words, rhythm of the poems, frequency of words, differentiation according to the topic categories have been examined.