Potansiyeli ve jeopolitik önemi açısından golan tepeleri
The potential and geopolitics importance of golan heights
  1. Tez No: 721534
  2. Yazar: VOLKAN ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Uluslararası Ticaret, Public Administration, History, International Trade
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yahudilerin Kenan ili yani Suriye'nin kıyı kesimleri ile Mısır, Lübnan, Ürdün ve Filistin topraklarını kapsayan bu coğrafyaya ilk gelişleri M.Ö. 2. bin yıl içerisinde olduğu tahmin edilmektedir. Lakin Roma döneminden sonra Yahudilerin bölgeye toplu olarak gelişi 19. yüzyıla denk gelmektedir. Bu toprakların Yahudiler acısından kendilerine vaat edilmiş olarak görülmesi bölgeye kutsal bir bakış acısı kazandırmıştır. Siyasal Siyonizm'inde etkilerinin görülmeye başlandığı bu dönemlerde, Yahudilerin bu topraklara göç etmesi bölgede hâkim güç olan Arap devletler ile Yahudiler arasında bir dizi sorunu da beraberinde getirmiştir. 2 Kasım 1917 de yayınlanan Balfour Deklarasyonu ile devam eden bu süreç 1948 yılında İsrail devletinin ilan edilmesiyle çok daha şiddetli bir hal alan bu sorunlar gün be gün artarak devam etmiştir. Bölgedeki güvenlik kaygılarından ötürü saldırgan bir dış politika izleyen İsrail ile Arap devletleri arasında birçok savaş yaşanmıştır. 1967 yılındaki İsrail-Arap savaş sonucunda İsrail, Suriye'nin toprakları içerisinde bulunan ve hem jeostratejik hem de jeopolitik açıdan çok önemli bir konumda olan Golan Tepelerini işgal etmiştir. Bu işgal 1982 yılında İsrail'in bölgeyi ilhak ettiğini açıklaması ile önemli bir sorun haline gelmiş ve bu sorun günümüzde de devam etmektedir. Gerek yer altı ve yer üstü zenginlikleri ve gerekse de bölgeye hâkim olan konumu Golan Tepelerini oldukça önemli hale getirmekte ve bu nedenle Golan Tepeleri İsrail için vaz geçilemez bir alan olmaktadır. Bu özelliklerinden hareketle çalışmada Golan Tepelerinin mevcut potansiyeli ile Jeopolitik ve Jeostratejik özellikleri ele alınmış ve İsrail ile bölge ülkeleri açısından taşıdıkları önem tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
It is estimated that the first arrival of the Jews to this geography, which includes the province of Canaan, that is, the coastal parts of Syria and the lands of Egypt, Lebanon, Jordan and Palestine, was in the 2nd millennium BC. However, the mass arrival of Jews in the region after the Roman period coincided with the 19th century. Seeing these lands as promised to them by the Jews gave the region a sacred perspective. In these periods, when the effects of Political Zionism began to be seen, the immigration of Jews to these lands brought about a series of problems between the Arab states and the Jews. Arab states were the dominant power in the region. This process, which continued with the Balfour Declaration published on November 2, 1917, became much more severe with the declaration of the state of Israel in 1948, and these problems continued to increase day by day. There have been many wars between Israel and Arab states, which follow an aggressive foreign policy due to security concerns in the region. As a result of the Israeli-Arab war in 1967, Israel occupied the Golan Heights, which is located within the territory of Syria and is in a very important position both geostrategically and geopolitically. This occupation became an important problem with the declaration of Israel's annexation of the region in 1982 and this problem still continues today. Both its underground and aboveground riches and its dominating position in the region make the Golan Heights very important, and therefore the Golan Heights are an indispensable area for Israel. Based on these features, the current potential of the Golan Heights and their geopolitical and geostrategic features were addressed in this study and the importance they have for Israel and the countries of the region was discussed.