Water footprint assessment of mining and processing of gold
Altın madenciliğinin ve zenginleştirilmesinin su ayakizi değerlendirmesi
  1. Tez No: 721546
  2. Yazar: EMRE GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Madencilik sektöründe su yönetimi, artan su kıtlığı nedeniyle stratejik öneme sahiptir. Su Ayak İzi Değerlendirmesi (SAD), sürdürülebilir su yönetiminin birden fazla perspektiften değerlendirilmesini sağlayan sistematik bir yoldur. Bu çalışmanın temel amacı, altının ocaktan çıkarılmasının ve işlenmesinin su ayak izini (SA) analiz etmek ve SAD ve yaşam döngüsü değerlendirmesi (YDD) kullanarak pülpte karbon altın işlemesinde kritik noktaları tespit etmektir. Bu çalışmada amaç ve kapsam belirlendikten sonra bu tanımlara yönelik olarak veriler toplanmış, proses tesisi tasarlanmış ve LCA ve WFA metodolojileri ile hesaplamalar yapıldıktan sonra kritik noktalar belirlenmiştir. Son aşamada ise SA değerini azaltmak için alınması gereken önlemler paylaşılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, mavi su kaynaklarının tüketimi olan doğrudan mavi SA tarafında kayıp dönüş akışı 260.61 m3/kg Au ile en büyük değere sahiptir ve kayıp dönüş akışının tek kaynağı atık havuzudur. Dolaylı SA değerleri arasında Oksijen 37,38 m3/kg Au ile en yüksek değere sahiptir. Ayrıca, gri SA' dan sorumlu kritik bileşenin 1.777 m3/kg Au değer ile Arsenik kullanımı olduğu tespit edilmiştir. YDD metodolojisine göre mavi SA 357,32 m3/kg olarak bulunmuş ve dolaylı mavi SA' ya en yüksek katkıyı 12,5 m3/kg Au ile dizel sağlamıştır. İklim Değişikliği İnsan Sağlığı bu çalışmada en çok etkilenen kategoridir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, tüketilen su miktarının ve dolayısıyla çevre üzerindeki olumsuz etkilerin azaltılmasına yönelik önerilerde bulunmak için kullanılabilir. Çalışmanın sonucunun, daha iyi su yönetimine ve dolayısıyla daha sürdürülebilir madenciliğe yönelik sistematik bir yaklaşım sağlayarak maden endüstrisine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Water management in mining industry has strategic importance due to the increasing water scarcity. Water Footprint Assessment (WFA) is a systematic way that provides an assessment of sustainable water management from multiple perspectives. The main objective of this study is to analyse the water footprint of mining and processing of gold and identifying hotspots of carbon in pulp (CIP) gold processing using WFA and life cycle assessment (LCA). In this study, after determining the goal and scope, data was collected for these definitions, the process facility was designed, and the hotspots were determined after calculations were made with LCA and WFA methodologies. At the last stage, response formulations were shared. The results obtained from this research revealed that the lost return flow has the largest contribution on the blue water footprint (WF), with a value of 260.61 m3/kg Au, and the only source of the lost return flow is found to be the tailing pond. Among the indirect water footprint values, Oxygen which is used in leaching operation to increase the rate of gold dissolution has the highest value with 37.38 m3/kg. In addition, the critical component responsible from the grey WF is found to be the use of Arsenic, with a value of 1,777 m3/kg Au. Blue WF was found as 357.32 m3/kg according to LCA methodology and diesel made the highest contribution to the indirect blue WF with 12.5 m3/kg Au. Climate change human health is the most affected category in this study. The results obtained from this study could be used to make recommendations for reducing the amount of water consumed, and therefore, the negative impacts on the environment. The result of the study is expected to contribute to mineral industry by providing a systematic approach towards better water management and thus more sustainable mining.