Comparative life cycle assessment of uranium recovery from brine
Tuzlu sudan uranyum geri kazanımının karşılaştırmalı yaşam döngüsü analizi
- Tez No: 729856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÖHRE KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Dünya nüfusundaki artış ve buna bağlı olarak hammadde, temiz su ve enerji taleplerindeki artış ile insan kaynaklı çevresel ayak izini azaltmak için yenilikçi ve sürdürülebilir yöntemler aramak son derece önemli bir görev haline gelmiştir. Uranyum bazlı atom enerjisi üretimi su kaynakları üzerinde yüksek çevresel etkiler pahasına enerji talebini verimli bir şekilde karşılamak için muazzam bir potansiyele sahiptir. Bu nedenle tuzdan arındırma tesislerinin atığından uranyum geri kazanım sistemlerinin çevresel etkilerinin analiz edilmesi bir zorunluluktur. Bu çalışma amidoksimlenmiş adsorbanlarla tuzlu sudan uranyum geri kazanım yöntemlerinin çevresel etkilerini değerlendirir ve bunları geleneksel uranyum madenciliği yöntemleri ile kıyaslar. Bu çalışma aynı zamanda tuzlu sudan uranyum geri kazanım yöntemleri ile entegre edilmiş tuzdan arındırma tesislerinin çevresel yükünü analiz etmeyi amaçlar. Sonuçlar uzun vadede uranyumun tuzlu sudan geri kazanımının geleneksel uranyum prosedürlerinden daha etkili olduğunu göstermiştir. Diğer sonuçlar tuzlu su sistemlerinden uranyum geri kazanımının tuzdan arındırma tesisleriyle entegre edilmesinin deniz ekotoksisitesinde azalmaya neden olduğunu iddia etmektedir. Duyarlılık analizinin sonuçları hidroksilamin ve tehlikeli atık bertarafının adsorbanlarla uranyum geri kazanımında en etkili parametreler olduğunu ortaya çıkarmıştır. Tuzdan arındırma tesisleriyle ilgili duyarlılık analizlerinin sonuçları elektrik üretimi ve kimyasal tüketimin en hassas parametreler olduğunu ortaya koymaktadır. Adsorbanla uranyum geri kazanımı yöntemlerinde ve tuzdan arındırma metodlarında kullanılan enerji kaynakları arasında yapılan karşılaştırmalı analizler güneş enerjisinin diğer bütün enerji senaryoları arasında en düşük çevresel etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu çalışma uranyum elde etmek için alternatif sürdürülebilir endüstriyel yöntemin aslında uygulanabilir ve bunun tuzdan arındırma tesislerine entegre edilebileceği sonuçlarına varmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase in world population and the associated increase in raw material, clean water, and energy demands, seeking for innovative and sustainable methods to decrease the human-made environmental footprint becomes a task of utmost importance. Uranium-based atomic energy the generation has an enormous potential to efficiently supply energy demand at the cost of high environmental impact on water bodies. Therefore, estimating the environmental impacts of the uranium recovery systems from desalination waste is a necessity. This study assessed the environmental impact of the uranium recovery methods from brine with amidoximated adsorbents and compared them with the conventional uranium mining methods. This study also aims to analyze the environmental load of desalination plants integrated with uranium recovery methods from brine. The results showed that recovery of uranium from brine in the long run is more effective than the conventional procedures. The other results claim that the combination of uranium recovery from brine systems with desalination plants causes to impact reduction in marine ecotoxicity. The sensitivity analysis results reveal that hydroxylamine and hazardous waste disposal are the most influential parameters during uranium recovery with adsorbent methods. The results of sensitivity analyses about desalination plants reveal that electricity production and chemical consumption are the most sensitive parameters. Comparative analysis between energy sources used in adsorbent recovery processes and desalination methods indicated that solar energy has the lowest environmental impacts among all kinds of energy scenarios. This study concluded that an alternative sustainable industrial process to obtain uranium is actually applicable and it can be integrated with the desalination plants.