İlhan Geçer'in şiiri
İlhan Geçer's poetry
- Tez No: 72156
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP DUYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET İlhan Geçer, Cumhuriyet dönemi şairlerindendir. 1917 yılında İstanbul' da doğan Geçer' in şiire yakınlığı çocukluk yıllarında başlar. İlk şiirini 1933 yılında Vakit gazetesinde yayımlayan şairin beş şiir kitabı bulunmaktadır. Büyüyen Eller (1954), Belki (1960), Bir Bulut Geçti (1960), Yeşil Çağ (1976), Hüzzam Beste (1986). İlhan Geçer, Türk Dili ve Türk Edebiyatı gibi dergilerde şiirlerini yayımlayarak, sanat çalışmalarını halen de sürdürmektedir. Ayrıca TRT İstanbul Radyosu Türk Sanat Müziği Repertuar Seçim Kurulu'nda da üyelik yapmaktadır. Araştırmamızda, Cumhuriyet dönemini daha iyi anlamak için ilk bölümde, bu dönemde önemli olan Servet-i Fünun, Genç Kalemler gibi topluluklardan söz edilmiştir. Daha sonra önemli bir sanat hareketini başlatan ve kurucuları arasında İlhan Geçer'in de yer aldığı Hisarcıların edebiyatımızdaki yeri belirtilmiştir. Şairin hayatı ve sanat anlayışı, yazarın kendisi ile yapılan görüşmeler ışığında hazırlanmıştır. Ayrıca kendisini yakından tanıyan arkadaşlarının bilgilerinden ve anılarından da yararlanılmıştır.Şiirlerinin muhteva bakımından incelendiği bölümde; aşk, hüzün ve karamsarlık, yalnızlık ve ölüm, iyimserlik şiirleriyle, Atatürk'le ilgili şiirlere yer verilmiştir. Aynı zamanda bu duygularını anlatırken sıkça başvurduğu sözcüklerden yeşil, mavi ve kara renkleri de ele alınmıştır. İlk başta koşma türünü ve hece ölçüsünü kullanan, daha sonra serbest şiire yönelen sanatçının şiirlerinin bu yönü, şiirlerinin şekil yönünden incelenmesi bölümünde verilmiştir. İlhan Geçer 50 yıldan fazla bir süre, Türk şiirine eserleriyle büyük bir katkı sağlamıştır. Hayatı tüm yönleriyle anlatmış, cana yakın, samimi mısralarıyla kendine özgü bir yer edinmiştir. Böyle soylu bir çizgide sanat hayatını yarım asırdan fazla sürdürebilmesi, kendisi için olduğu kadar, Türk milli kültür hayatı için de bir şanstır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İlhan Geçer is one of the Republic poets. Geçer was interested in poem in his childhood, was born in Istanbul in 1917. The poet, published the first poem in Vakit newspaper in 1933, has got five poem books. Growing Hands (Büyüyen Eller) (1954), Perhaps (Belki) (1960), A Cloud Passed (Bir Bulut Geçti) (1960), Green Time (Yeşil Çağ) (1976), Hüzzam Compose (Hüzzam Beste) (1986). İlhan Geçer published his poems in periodicals of Türk Dili (Turk Language) and Türk Edebiyatı (Turk Literature)-and so on-, he continues his poetry Radio Repertoire Selection Commission. At the first part of our researches, Servet-i Fünun and Genç Kalemler, etc. groups were explained because tehy were important to understand better period of Republic. Then, Hisarcilar, began an important act of art and ilhan Geçer was as a founder in, and its importance of our literature, are explained. Life and mode of seeing of Poet were prepared, after it had been interviewed with him. Also, knowledges and memories of his close friends were made useful. In his poems; examining part as contents; love, sadness andpessimism, lonely and dying, optimism, poems on Atatürk, are contained. At the same time, green, blue and black words that are often used by him when he tells his feeling, are explained. First, he wrote his poems with koşma kind and sylable metre, then he prefered free, kind poem, this face of his poems are told in the chapter of examining shape. İlhan Geçer makes great good for Turk poetry with his poems, over fifty years. He has a specific place with friendly and sincere lines on his poems, he tells all kind way of life Going about his poetry life on that noble line over half a century is a chance for both himself and Turk national cultural life.