Ailesel akdeniz ateşi hastalarında uykusuzluk şiddetinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of insomnia severity on quality of life in patients with familial mediterranean fever
- Tez No: 721560
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Romatoloji, Nursing, Rheumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Ailesel Akdeniz Ateşi hastalarında uykusuzluk şiddetinin yaşam kalitesine olan etkilerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Nisan- Haziran 2021 tarih aralığında Behçet ve Ailevi Akdeniz Ateşi Hastaları Derneğine üye olan ve araştırmaya dâhil edilme kriterlerine uyan 516 Ailevi Akdeniz Ateşi hastası ile tamamlanmıştır. Verilerinin elde edilmesinde, Hasta Tanıtım Formu, Uykusuzluk Şiddeti İndeksi ve Ailesel Akdeniz Ateşi Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon ve doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan Ailesel Akdeniz Ateşi hastalarının, Uykusuzluk Şiddeti İndeksi puan ortalaması 11,8±6,2 ve Ailesel Akdeniz Ateşi Yaşam Kalitesi Ölçeği puan ortalaması 38,5±13,6 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive study to determine the effects of insomnia severity on quality of life in patients with Familial Mediterranean Fever. The research was completed with 516 members with Familial Mediterranean Fever who were members of the Behcet and Familial Mediterranean Fever Patients Association and met the inclusion criteria between April - June 2021. Patient Description Form, Insomnia Severity Index, and Familial Mediterranean Fever Quality of Life Scale were used to obtain the data. In the evaluation of the data, independent groups t test, one-way analysis of variance, Pearson correlation and linear regression analysis were used. The Familial Mediterranean Fever patients who participated in the study had the Insomnia Severity Index score average was 11.8±6.2 and Familial Mediterranean Fever Quality of Life Scale mean score was 38.5±13.6.