Tüketicinin anlık satın alma davranışında viral pazarlamanın etkisi
The impact of viral marketing on consumer's immediate purchase
- Tez No: 721566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının günümüzde hızla artmasının sonucu olarak, firmaların potansiyel pazar hacimleri artmış ve aynı zamanda rakipleri de katlanarak artmıştır. Bu nedenle, pazarlama stratejilerinin internet ortamında da yapılması ihtiyacı doğmuştur. Pazarlamacıların büyük internet pazarındaki milyonlarca tüketiciye hızlı ve minimum maliyetle ulaşabilme çabasının sonucu olarak viral pazarlama kavramı yaygınlaşmıştır. Viral pazarlama, pazarlama mesajının internet ortamında, tüketicilerin birbirine aktarmasını sağlayan bir pazarlama yöntemidir. Bu çalışma, viral pazarlamanın tüketicilerin anlık satın alma davranışı üzerindeki etkisini araştırmak için yapılmıştır. Çalışmanın amacı, çevrimiçi viral pazarlama stratejileri olan bilgilendirme faktörü, eğlence, iritasyon ve kaynak güvenilirliğinin tüketicinin anlık satın alma davranışını etkileyip etkilemediğini incelemektir. Bu çalışmada betimleyici araştırma yöntemi uygulanmış ve 226 öğrenciden veri toplamak için anket çalışması yapılmıştır. Analizler ile elde edilen bulgular; bilgilendirme faktörü, eğlenme ve kaynak güvenilirliği faktörleri ile anlık satın alma davranışı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu ancak, iritasyon faktörü ile arasında pozitif bir ilişki olmadığını göstermektedir. Araştırma sonuçları, pazarlamacılara stratejilerini belirlerken yeni ve giderek önemli hale gelen viral pazarlamanın hangi faktörlerini kullanarak fayda sağlayacakları konusunda yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of the development of technology and the rapid increase in the use of the internet today, the potential market volumes of the companies have increased and at the same time their competitors have increased exponentially. For this reason, the need to make marketing strategies on the internet has arisen. The concept of viral marketing has become widespread as a result of marketers' efforts to reach millions of consumers in the large internet market quickly and at minimum cost. Viral marketing is a marketing method that enables consumers to transfer the marketing message to each other on the internet. This study was conducted to investigate the effect of viral marketing on the instant purchasing behavior of consumers. The aim of the study is to investigate whether information, entertainment, irritation and resource reliability, which are çevrimiçi viral marketing strategies, affect the consumer's instant purchase behavior. In this study, descriptive research method was applied and a survey was conducted to collect data from 226 students. In the data obtained by the analyses; It is shown that there is a positive and Pnificant relationship between the information factor, entertainment factor and resource reliability factor and instant purchase behavior, but there is no any positive relationship with irritation factor. The results of the research will guide marketers in determining which factors of viral marketing, which is new and increasingly important, will benefit when determining their strategies.