Middle school students' misconceptions about astronomy concepts and their attitudes towards astronomy
Ortaokul öğrencilerinin astronomi kavramlarına ilişkin kavram yanılgıları ve astronomiye karşı tutumları
- Tez No: 721565
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, ortaokul 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin astronomi kavramlarına ilişkin kavram yanılgıları ve astronomiye yönelik tutumları incelenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin astronomi kavramlarına ilişkin kavram yanılgıları ile astronomiye yönelik tutumları arasındaki ilişkiler ile astronomi kavramlarına ilişkin kavram yanılgıları açısından cinsiyet, sınıf düzeyi, astronomiye karşı ilgi ve gelecekteki meslek farklılıkları ve astronomiye yönelik tutumları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmaya 360 kişi 6. sınıf ve 348 kişi 7. sınıf öğrencisi olarak katılmıştır. Veri toplamak için demografik bilgiler anketi, Astronomi Kavramları ile ilgili Kavram Yanılgısı Testi (MTAC) ve Tutum Astronomi Ölçeği (AAS) kullanılmıştır. Öğrencilerin astronomi kavramlarına ilişkin kavram yanılgıları Microsoft Excel kullanılarak değerlendirilmiştir. Verileri analiz etmek için MANOVA ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analize göre, 6. ve 7. sınıf öğrencileri aynı kavram yanılgılarına sahiptir. Ayrıca, 6. sınıf ve 7. sınıf öğrencilerinin astronomiye yönelik tutumları ile astronomi kavramlarına ilişkin kavram yanılgıları arasında pozitif korelasyonlar vardır. Astronomiye yönelik tutumlar açısından ise tüm alt faktörler için 6. ve 7. sınıf öğrencileri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Kız ve erkek öğrenciler arasında astronomiye karşı ilgili olma açısından anlamlı bir fark vardır. Astronomiye olan ilginin ve gelecekteki mesleklerin AAS'nin tüm alt faktörlerinde önemli bir etkisi vardır. Bunun yanında, yalnızca 6. sınıf öğrencilerinin kavram yanılgıları puanları ve cinsiyet açısından anlamlı bir fark vardır. 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin astronomiye ilgilerinde doğru yanıt puanları açısından anlamlı bir farklılık bulunurken, kavram yanılgısı puanları açısından sadece 7. sınıf öğrencileri için anlamlı farklılık gözlenmiştir. Gelecekteki meslekler için anlamlı fark sadece 7. sınıf öğrencilerinin doğru yanıt puanlarında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 6th and 7th grade middle school students' misconceptions about astronomy concepts and their attitudes towards astronomy were investigated. Moreover, the relationships between students' misconceptions about astronomy concepts and their attitudes towards astronomy and differences in gender, grade level, interest in astronomy, and future occupation in terms of misconceptions about astronomy concepts and attitudes towards astronomy were investigated. The sample consisted of 360 6th grade and 348 7th grade students. A demographic questionnaire, the Misconceptions Test About Astronomy Concepts (MTAC), and the Attitude Astronomy Scale (AAS) were used to collect data. The students' misconceptions about astronomy concepts were assessed using Microsoft Excel. MANOVA and correlational analysis were also conducted to analyse the data. The analysis revealed that both 6th and 7th grade students had the same misconceptions. The correlational analysis revealed that for 6th grade and 7th grade students, there were positive correlations between their attitudes towards astronomy and misconceptions about astronomy concepts. In terms of attitudes towards astronomy, there was no significant difference between 6th and 7th grade students for all sub-factors. MANOVA analysis revealed that being interested was a considerable difference between male and female students. There was a significant impact of interest in astronomy and future occupation on all sub-factors of AAS. For 6th and 7th grade students, MANOVA analysis revealed a significant gender difference only for the 6th grade students' misconceptions score. For both 6th and 7th grade students, there was a significant difference in their interest in astronomy in terms of correct response scores, but for misconception scores, the significant difference was observed for only 7th grade students. For future occupation, the significant difference was only found in 7th grade students' correct response scores.