The power of fashion in motion-exploring the impact of social media video marketing on awareness and impulsive buying behavior with the mediating role of eWOM- a case study of Turkish customers of H&M brand
Modanın hareket halı̇ndekı̇ gücü - sosyal medya vı̇deo pazarlamasının farkındalık ve dürtüsel satın alma davranışı üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇nı̇n eWOM'un aracılık rolü ı̇le araştırılması - moda markalarının Türk müşterı̇lerı̇ üzerı̇nde bı̇r vaka çalışması
  1. Tez No: 876610
  2. Yazar: AESHAH AKRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İFFET ÖYKÜ AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, Türk moda sektöründe sosyal medya video pazarlaması (SMVM) ve E-WoM'un müşteri farkındalığı ve dürtüsel satın alma davranışı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmada, özellikle moda şirketleriyle sık sık etkileşime giren Türk tüketicileri seçmek için amaçlı örnekleme kullanılmıştır. Temsili örneklem olarak yaşları 20 ila 50 arasında değişen 200 kişilik bir grup seçilmiştir. Veriler, internet tabanlı bir anketin yanı sıra belirli bir Türk tüketici örneklemine gönderilen fiziksel bir anket kullanılarak toplanmıştır. Anket aracı SMVM, eWOM, tüketici bilinci ve dürtüsel satın alma davranışına ilişkin 4 ölçekten oluşmaktadır. Tanımlayıcı istatistikler, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi ve aracılık analizini içeren çoklu istatistiksel analizler yapılmıştır. Analizler, sosyal medya sanal pazarlaması (SMVM), müşteri farkındalığı, E-WoM, Tüketici Bilinci ve dürtüsel satın alma davranışı arasında güçlü pozitif bağlantılar olduğunu göstermektedir. Regresyon analizi sonuçları, hem SMVM'nin (Sosyal Medya Viral Pazarlama) hem de eWOM'un (Elektronik Ağızdan Ağıza İletişim) tüketici farkındalığı ve Dürtüsel Satın Alma Davranışı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, sosyal medya platformlarında taktiklerini geliştirmek ve marka etkileşimini artırmak isteyen moda firmaları ve pazarlamacılar için pratik öneriler sunuyor. Ayrıca bu çalışma, sosyal medya viral pazarlamasının (SMVM) ve elektronik ağızdan ağıza pazarlamanın (eWOM) tüketici farkındalığını ve anlık satın alma davranışını teşvik etmedeki etkinliğine ilişkin gerçek verileri sunarak literature katkı sunuyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the impact of social media video marketing (SMVM) and E-WoM on customer awareness and impulsive purchase behavior in the Turkish fashion sector. The research used purposive sampling to specifically choose Turkish consumers who often interact with fashion companies. A group of 200 individuals was chosen as a representative sample, with ages ranging from 20 to 50 years old. Data was gathered using an internet-based survey as well as a physical survey, sent to a specific sample of Turkish consumers. The survey instrument consisted of 4 scales on SMVM, eWOM, consumer consciousness, and impulsive buying behavior. Multiple statistical analyses including descriptive statistics, reliability analysis, correlation analysis, regression analysis, and mediation analysis were conducted. The analysis indicates strong positive connections between SMVM, customer awareness, E-WoM, Consumer Awareness, and impulsive purchase behavior. The results of the SEM model show that both SMVM and eWOM (Electronic Word of Mouth) have a substantial influence on consumer awareness and Impulsive Buying Behavior. The results of the research have important ramifications for marketers and fashion businesses that are active in the Turkish market. Companies may customize their marketing tactics to efficiently connect with their intended audience and stimulate spontaneous purchase choices. Professionals may acquire significant insights into consumer behavior in the digital era by understanding the complex connection between SMVM, eWOM, customer awareness, and impulsive purchasing behavior. The results provide practical suggestions for fashion firms and marketers who want to improve their tactics and increase brand interaction on social media platforms. Moreover, this study contributes to literature by presenting actual data on the efficacy of SMVM and eWOM in stimulating consumer awareness and impulsive purchasing behavior.