Trombonun yapısal ve işlevsel gelişimi üzerine inceleme
Study on the structural and functional development of the trombone
  1. Tez No: 721574
  2. Yazar: HİKMET MURAT ATALAYER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER TUNGA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmada, bakır nefesli enstrümanlar ailesinden olan trombonun yapısal ve işlevsel özelliklerinin gelişimi üzerine çalışılmıştır. Türkçe'ye çevrilmiş yazılı ve basılı kaynakların yetersizliğinden dolayı araştırma, yazılmış olan tez çalışmaları ve yabancı dillerdeki materyallerin incelenerek kaynak elde edilmesiyle oluşturulmuştur. Elde edilen bilgilerin kullanım alanının araştırma konusunun evrenini aşmasından dolayı, trombonun tarihi gelişimini hem yapısal hem de işlevsel olarak ele almıştır. İşlenen bilgilerin çıktıları ise trombonun tarihi gelişiminin yüzyıllar başlıklarıyla derlenip müzikte ve müzik dışındaki kullanımları olarak değerlendirilmiştir. Trombonun, yapısal özellikleri açısından, tarih içerisindeki ilk kullanılmaya başlandığı zamandan günümüze kadar hangi ihtiyaçlar doğrultusunda evrildiği, ilk kullanım alanları, işlevsel özellikleri açısından ise hangi ihtiyaçlar doğrultusunda geliştiği-evrildiği ele alınmıştır. Trombon için ilk yazılan eserler, ilk trombon örnekleri, orkestralardaki ilk grup özellikleri ve solo olarak kullanımı ve genel yaygınlığı konuları üzerinde kayıtlar derlenip kronolojik sıra ile sunulmuştur. Araştırmada, yöntem olarak, konuyla ilgili tez, makale, kaynak kitap, internet veritabanı gibi litaratür taraması yapılmıştır ve yabancı dilden alıntılamalar Türkçe'ye titizlikle çevrilmiştir. Elde edilen bulgular tez başlığı ile uyumlu olarak metin içerisinde yer almıştır. Araştırma konusu olan trombonun yapısal ve işlevsel gelişimi üzerine kısıtlı olan kaynakları bir araya toplamak, bir başlık altında güncellemek ve daha sonra yapılacak çalışmalara kaynak olması amacından dolayı, yapılan çalışmanın alana katkı sağlayacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the development of the structural and functional properties of the trombone, which is a member of the copper wind instruments family, was studied. Due to the inadequacy of written and printed sources translated into Turkish, the research was created by obtaining resources by examining the thesis studies and materials in foreign languages. Since the field of use of the obtained information exceeds the universe of the research subject, the historical development of the trombone has been discussed both structurally and functionally. The outputs of the processed information were compiled under the titles of centuries of the historical development of the trombone and evaluated as its uses in and outside of music. In terms of its structural features, the needs of the trombone from the time it was first used in history to the present day, its first usage areas, and in terms of its functional features, it has been discussed in line with what needs it evolved. Records on the first works written for the trombone, the first trombone samples, the first group features in the orchestras, its use as a solo and its general prevalence are presented in chronological order. In the research, as a method, literature review such as thesis, article, source book, internet database was made and the foreign language citations were meticulously translated into Turkish. The findings are included in the text in accordance with the thesis title. Due to the aim of gathering the limited resources on the structural and functional development of the trombone, which is the subject of the research, to update it under a single title and to be a source for future studies, it is predicted that the study will contribute to the field.