Alüminyum basınçlı kaplarda sonlu elemanlar yöntemi ile yorulma analizi
Aluminum pressure vessels with finite element method fatigue analysis
  1. Tez No: 721592
  2. Yazar: BURKA KÜRÜM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL KURT HABİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Basınçlı kapların tasarımlarının, Basınçlı Kaplar Yönetmeliği'ne göre temel sağlık ve güvenlik gereklerini karşılaması gerekmektedir. Yönetmelikte basınçlı kapların piyasaya arz koşulları ve piyasa gözetimi ve denetim esasları belirlenmiş durumdadır. Bu çalışmada, çalışma şartları göz önünde bulundurularak azami 7 bar basınç altında, 50°C sıcaklığa çıkabilen 70 litre hacme sahip Çelik ve Alüminyum LPG tanklarına Sonlu Elemanlar Metodu (SEM) ile Yorulma Analizi yapılmıştır. Basınçlı kap hesaplarında, 400mm dış çapa sahip, toplam gövde uzunluğu 600mm olan, EN-AW-5083 (EN485-2:2007) malzeme referans alınarak, Torisferik bombe tipine sahip bir tank tasarlanmıştır. Statik analiz için, en kritik şartlar belirlenmiş ve her iki tank içinde uygulanmıştır. En kritik şartlar dahilinde, iki tankta aynı şartlar altında ve aynı yük tekrar sayısı esas alınarak yorulma durumu gözlemlenmiştir. Çalışma sonucunda, Alüminyum bir basınçlı kabın yorulmaya karşı gösterdiği direnç ve Çelik esaslı malzemeden üretilmekte olan basınçlı kapların karşılaştırılması yapılmış, her iki tank için aynı şartlarda analizleri yapılarak, analiz sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The designs of pressure vessels must meet basic health and safety requirements according to the Pressure Vessels Regulation. In the regulation, the conditions of placing pressure vessels on the market and the principles of market surveillance and inspection have been determined. In this study, Fatigue Analysis was carried out by Finite Element Method (SEM) on Steel and Aluminium LPG tanks with a volume of 70 liters, which can reach a temperature of 50 °C, under a maximum pressure of 7 bar, considering the operating conditions. In pressure vessel calculations, a Torispheric dished type tank was designed with an outer diameter of 400mm, a total body length of 600mm, and taking the EN-AW-5083 (EN485-2:2007) material as reference. For the static analysis, the most critical conditions were determined and applied in both tanks. Under the most critical conditions, fatigue was observed in both tanks under the same conditions and based on the same load repetitions. As a result of the study, the resistance of an aluminium pressure vessel against fatigue and the pressure vessels produced from steel-based material were compared, analyses were made for both tanks under the same conditions and the analysis results were compared.