Defter beyan sisteminin muhasebe meslek mensuplarına göre avantaj ve dezavantajları: İstanbul ilinde bir araştırma
Advantages and disadvantages of the book statement system according to professional accountants: A research in İstanbul
- Tez No: 721593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDNAN AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bilgi teknolojileri ve dijitalleşmenin gelişimi ile muhasebe alanında bir çok yenilik hayata geçirilmiştir. E-beyanname, e-fatura, e-arşiv, e-irsaliye sistemi bu yeniliklerden sadece bir kaçıdır. Bu yeniliklerden biri olan DBS, yaşanan teknolojik gelişmeler neticesinde muhasebe mesleğine kazandırılmıştır. Sistem oldukça basit bir yapıya sahip olmakla beraber işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler, serbest meslek erbapları ve basit usule tabi mükelleflerin vergisel ödevlerini yerine getirmesinde meslek mensupları tarafından kullanılır. Yapılan bu araştırma kapsamında defter beyan sisteminin avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu belirlemek amacı ile anket tekniği kullanılarak İstanbul ilinde faaliyette bulunan muhasebe meslek mensuplarından (n=425) veriler toplanmış ve Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 21.0 programı ile anket maddelerinin tek tek analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda muhasebe meslek mensuplarının çoğunluğu, sistemin kullanım yönünden dezavantajlarının avantajlarından daha çok olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Lots of innovations have been implemented in the field of accounting with the development of information and digital technologies. E-declaration, e-invoice, earchive, and e-dispatch systems are just a few of these innovations. The Ledger Declaration System, which is one of those innovations, has been introduced into the accounting profession thanks to technological developments. The system has a very simple structure and is used by members of the profession to meet tax liabilities of taxpayers who keep books based on the operation account method, self-employed people, and taxpayers subject to simple entries. Within the scope of this research, to determine the advantages and disadvantages of the ledger declaration system, data were collected from accountants (n=425) operating in the province of Istanbul using the questionnaire technique, and the survey items were analyzed one by one with the SPSS 21.0 program. As a result of the analysis, it was observed that most accountants indicated that the disadvantages of using the system are more than the advantages.