Pandemi döneminde hipertansiyon hastalarının takip ve tedavi uyumları
Follow-up and treatment compliance of hypertensi̇on pati̇ents duri̇ng the pandemi̇c peri̇od
- Tez No: 721606
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DÖNER GÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Pandemi sürecinde birinci basamak sağlık hizmetlerine başvuran Hipertansiyon hastalarının tedavilerine uyumlarını ve pandemi sürecindeki kontrollerinin durumunu tespit etmektir. Yöntem:Kesitsel tipte olan çalışma 1 Şubat-30 Nisan 2021 ayları arasında Hatay iline bağlı izinleri alınmış belirli ASM'lere herhangi bir nedenle başvuran 18 yaş üzeri Hipertansiyon hastalarına yapılmıştır.Çalışmada sosyodemografik ve Hipertansiyon hastalığı ile ilgili özelliklerin sorulduğu anket ve Hill-Bone Hipertansiyon Tedavisi Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular:Çalışmamıza 361 hasta katıldı. Katılımcıların yaş ortanca değeri 67 (20-89)' idi. %50,1 katılımcının doktora kontrole gitme durumunu pandemi öncesi ve pandemi sırasında aynı düzeyde devam ettirdiği, %48,8 katılımcının ise kontrol sıklığını artırdığı bulundu. HBHTUÖtoplam puan ortanca değeri 5 (0-24)'tür.0 alıp tam uyumlu olan katılımcı sayısı %1,4'idi. Medikal alt gruba tam uyumlu olan %26,6 beslenme alt grubuna %14,1 ve görüşme alt grubuna göre tam uyumlu olan ise %19,7 katılımcı vardı.
Özet (Çeviri)
Aim:To determine the compliance with the treatment of Hypertension patients who apply to primary health care services during the pandemic process and the status of their controls during the pandemic process. Methods:The cross-sectional study was conducted on Hypertension patients over the age of 18 who applied to certain primary care centers in Hatay province between February 1 and April 30, 2021 for any reason. In the study, a questionnaire asking about sociodemographic and hypertension disease characteristics and the HillBone Hypertension Treatment Compliance Scale were used Results:361 patients participated in the study. The median age of the participants was 67 (20-89).It was found that %50.1 of the participants maintained their visit to the doctor at the same level before and during the pandemic, while %48.8of the participants increased the frequency of control.The median value of the HBHTUÖ total score is 5 (0-24).The number of participants who received 0 and were fully compatible is %1.4. There are %26.6 participants who are fully compatible with the medical subgroup.