Havlu yapılarda kalite algısının objektif / subjektif değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi ve geliştirilmesi
Determination and development of objective / subjective evaluation criteria of quality perception in towel structures
- Tez No: 721619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN TÜRKER, PROF. DR. YÜKSEL İKİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde, tekstil malzemeleriyle insanlar arasındaki etkileşime ilgi artmaktadır. Zihinsel ve fiziksel rahatlık özellikle son dönemlerde tüketiciler için çok daha önemli hale gelmektedir. Tüketiciler bir tekstil malzemesi veya kumaşı seçerken, ürünün kalite algısını değerlendirmek ve kumaşın kullanım amacına uygun olup olmadığına karar vermek için, tekstil üreticileri ve tüketicilerinin kumaş kalite algısı açısından ilk sergiledikleri durum kumaşa dokunmaktır. Dokunsal özelliklerin sağlanması tüketici davranışını olumlu yönde etkilediği için, tekstil malzemelerinin önce kalite algısı açısından değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu sebeple kalite ve konfor açısından birbirine benzeyen kumaşlar üretebilmek ve bunun sürekliliğini sağlayabilmek için öncelikle subjektif değerlendirmeler yapılması ve bunların objektif ölçümlerle desteklenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, tekstil sektöründe ev tekstili ürünleri içerisinde önemli bir yere sahip olan havlu kumaşların kalite algısı öncelikle havlu alanında profesyonel deneyime sahip uzman kişiler tarafından subjektif olarak değerlendirilmiş, daha sonra havlu kumaşlar Kawabata KES sistemi ile ölçülerek objektif olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, herhangi bir havlu kumaşın kalite değerini yapılan testler sonucunda belirli limitler içinde veren, üretici ve kullanıcıların kabul edeceği objektif bir yöntem geliştirerek, ölçülen veriler arasında korelasyon kurulup TQV (Total Quality Value) değeri için, subjektif ve objektif değerlendirmeler arasında max korelasyon katsayısı 0,963 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there is increasing interest in the interaction between textile materials and people. Mental and physical comfort has become much more important for consumers, especially in recent times. When consumers are choosing a textile material or fabric, the first situation that textile manufacturers and consumers exhibit in terms of fabric quality perception is to touch the fabric in order to evaluate the quality perception of the product and decide whether the fabric is suitable for its intended use. Since the provision of tactile properties positively affects consumer behavior, it is important to evaluate textile materials first in terms of quality perception. For this reason, in order to produce fabrics that are similar to each other in terms of quality and comfort and to ensure its continuity, first of all, subjective evaluations should be made and these should be supported with objective measurements. In this study, the quality perception of terry fabrics, which has an important place in home textile products in the textile sector, was first evaluated subjectively by experts with professional experience in the field of towels, then the terry fabrics were measured with the Kawabata KES system and objectively evaluated. As a result, the TQV (Total Quality Value) value is correlated with the measured data by developing an objective method that gives the quality value of any terry fabric within certain limits as a result of the tests performed, and the maximum correlation coefficient between subjective and objective evaluations is 0,963 has been found.