Risk esaslı iç denetim sisteminin önemi ve satın alma süreci üzerine bir uygulama
The importance of risk based internal audit system and an application on the purchase process
  1. Tez No: 721675
  2. Yazar: İLAYDA KARADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Küresel çapta yaşanan ekonomik gelişmelerin kurumlar üzerinde ciddi değişikliklere sebep olan sonuçları olmuştur. Kurumlar hedeflerini gerçekleştirmek yolundaki problemlerin üstesinden gelebilmek için risk esaslı iç denetim kavramının önemini anlamıştır. Risk yönetimindeki en önemli yapı taşı iç denetim sisteminin varlığıdır. Risk esaslı iç denetim anlayışı ile kurum içerisindeki risklerin belirlenmesi, ölçülmesi ve yönetilmesi gerekmektedir. Böylelikle risklerin kurumlara verebilecekleri zararların önüne geçilebilmektedir. Bu sebeple risk esaslı iç denetim kurumlar için vazgeçilemez bir unsur haline gelmiştir. Bu çalışmada amaç, risk esaslı iç denetim faaliyetinin ne olduğu ve nasıl uygulandığı hakkında bilgi vermektir. Çalışmanın sonunda risk esaslı iç denetimin satın alma sürecinde uygulanmasını anlatan bir uygulama yapılmıştır. Şirketin satın alma süreci denetimi yapılarak iç denetim raporu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Global economic developments have led to significant changes in enterprises. Enterprises have become aware of the concept of risk-based internal audit in order to solve problems in achieving their goals. The most important element in risk management is having an internal audit system. It is necessary to determine, measure and manage the risks in the enterprise with the understanding of risk-based internal audit. In this way, the harms of risks to enterprises can be prevented. For this reason, risk-based internal auditing has become an indispensable element for enterprises. The objective of this study is to give information what the risk-based internal audit activity is and how it is implemented. At the end of the study, an application was made that explained the implementation of risk-based internal audit in the purchasing process. An internal audit report was created by auditing the purchasing process of a company.