Plasma oxidative biomarkers and conformational modifications of albumin in patients with diabetes complications
Diyabet komplikasyonları olan hastalarda plazma oksidatif biyomarkerler ve albüminin konformasyonel modifikasyonları
  1. Tez No: 721689
  2. Yazar: MHMOOD KHALID HASSOON HASSOON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, PROF. DR. ISRAA GHASSAN ZAINAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Mevcut araştırma, diyabetik hastalarda sağlıklı kontrollere kadar plazma ve eritrositlerin antioksidan kapasitesini inceledi. Temmuz-Aralık 2021 tarihleri arasında Irak, Kerkük'teki Azadi Eğitim Hastanesinde, yaşları 25-65 arasında değişen (60) diyabet hastası ve aynı yaştaki (30) sağlıklı gönüllüden toplam (90) kan örnekleri alındı. Bu çalışmada hastaların toplam protein, albümin ve Alb/Glob oranları kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşüktü (P 0.05). Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, hastaların globulin konsantrasyonları önemli ölçüde arttı (P0.05). Veriler, kontrollere kıyasla hastalarda tiyol, Tiol Protein ve amino grubu konsantrasyonlarında önemli bir (P0.05) artış olduğunu göstermektedir. Aksi takdirde, hastalardaki karbonil grubu konsantrasyonu, kontrollere kıyasla anlamlı değildir (P0.05).
Özet (Çeviri)
The current research examined the antioxidant capacity of plasma and erythrocytes in diabetic patients to healthy controls. Diabetes patients aged 25-65 and healthy volunteers of the same age were each given a blood sample, which totaled (90). These patients were seen at Azadi Teaching Hospital in Kirkuk, Iraq, from July to December 2021. In the present study, patients' total protein, albumin, and Alb/Glob ratios were significantly lower (P 0.05) than in the control group. Compared to the control group, patients' globulin concentrations increased significantly (P0.05). The data demonstrate a substantial (P0.05) increase in thiol, Thiol Protein, and amino group concentrations in patients compared to controls. Otherwise, the carbonyl group concentration in patients is non-significant (P0.05) compared to controls. Finally, compared to the control group, patients' Hb concentrations were significantly (P0.05) lower. Results shows the average emission auto-fluorescence spectra of various sample patients from 340 nm to 630 nm.