Effect of surface treatments and stacking sequences on the mechanical properties of fiber metal laminates
Elyaf metal laminatların mekanik özelliklerine yüzey işlemleri ve istifleme dizilimlerinin etkisi
- Tez No: 721690
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada, fiber metal laminatların (FML'ler) mekanik özellikleri üzerinde yüzey işlemlerinin ve istifleme sıralarının etkisi araştırılmıştır. FML kompozitlerinde metal olarak alüminyum 8006 alaşımları ve çok ince paslanmaz çelik tel örgüler kullanılmıştır. Eloksal ve aşındırma gibi yüzey işlemleri, yapıştırma kabiliyetini geliştirmek için Alüminyum 8006'ya uygulandı. Ayrıca, hibridizasyonun etkisini araştırmak için farklı istifleme dizileriyle FML kompozitleri üretildi. FML kompozitlerinin mekanik özelliklerini belirlemek için üç noktalı eğilme, bindirme kesme, Charpy darbe testleri gibi çeşitli testler yapılmıştır. Bu sayede, FML'lerin mekanik özellikleri üzerinde metal türlerinin, yüzey işlemlerinin ve istifleme sırasının etkisinin kapsamlı bir şekilde incelenmesi amaçlanmaktadır. Tasarım parametrelerinin deneysel sonuçlar üzerindeki etkisini anlamak için, iki yönlü bir Analiz varyans (ANOVA) uygulandı. Optimum hibridizasyon ile FML kompozitlerinin eğilme, kesme mukavemeti ve darbe direncinde önemli bir gelişme sağlanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of surface treatments and stacking sequences on the mechanical properties of fiber metal laminates (FMLs) were investigated. Aluminum 8006 alloys and very thin stainless steel wire meshes were used as metal in FML composites. The surface treatments such as anodizing, and etching were applied on Aluminum 8006 to improve the adhesive bonding capability. Also, FML composites were manufactured with different stacking sequences to investigate the effect of the hybridization. To determine the mechanical properties of FML composites several tests were carried out such as three-point bending, lap shear, Charpy impact tests. By this means, it is aimed to study comprehensively the effect of type of metals, surface treatments, and the stacking sequence on the mechanical properties of FMLs. To figure out the effect of design parameters on experimental results, a two-way Analysis of variance (ANOVA) was applied. It has been seen that a significant improvement in flexural, shear strength and impact resistance of FML composites could be obtained by optimum hybridization.