Türk çocuk tiyatrosunda La Fontaine masalları'nın değersel dönüşüm izleği
Value transformation path of La Fontaine fables in Turkish children's teater
- Tez No: 721696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ARTU MUTLUGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çocuk bir toplumun geleceğidir. İyi yetiştirilmiş çocuklar, geleceğin güçlü toplumunu oluşturur. Çocuklara erken yaşta verilecek değerler eğitimi, karakterinin oluşumunda önemli rol oynar. Bu çalışmada, çocuklar için öğretici nitelikte olan masallar ve tiyatro oyunlarından yola çıkarak metinlerde işlenen değerlerin çocuğa, değişen dünya düzeni içinde evrenselliğini ne şekilde koruduğu ve bunları korurken fabldan tiyatroya aktarılan değer öğretilerinin ne tür bir dönüşüm geçirdiği saptanmaya çalışılmıştır. Türkiye'de çocuk tiyatrosu Tanzimat fermanıyla başlayan batılılaşma hareketiyle Avrupa'dan yapılan çevirilerden hareketle Türk toplumunda çocuk kavramı üzerinde düşülmeye başlanmıştır. Bu çalışmada La Fontaine masallarında vurgulanan değerlerden hareketle 2000-2010 yılları arasında Devlet Tiyatrolarında sahnelenmiş 10 çocuk oyunu incelenecek ve hem masallardaki hem de oyunlardaki değerler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, sözlü bir metin olan masallardaki ve yazıdan söze aktarılan tiyatro oyunlarındaki ortak değerleri tespit etmektir. Buradan hareketle her iki türün çocukların değer oluşumunu etkileme biçimleri ve bu değerleri kazanmasındaki faydaları incelemektir.
Özet (Çeviri)
The child is the future of a society. Well-bred children form the strong society of the future. Values education to be given at an early age playsan important role in the formation of their character. It is aimed to reveal to the child how the values processed in the texts main tain their universality in the changing World orderand how the teachings of value transfer red from the fable to the theater have transformed while maintaining them. Children's theater in Turkey with the westernization movement that started with the Tanzimat era, the importance that should be given to children in Turkish society has been understood to some extent, thanks to the translations made from Europe. Theaim of this study is to examine 10 children's plays that were staged in the State Theaters between 2000 and 2010, based on the La Fontaine tales, and the value sex tracted from the plays will be discussed comparatively. With this study, the contribution of fairy tales and theater plays to the development of children's value judgments will be tried to be revealed.