Pre-service and in-service EFL teachers' emotional states and occupational anxiety
Hizmet öncesi ve hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin duygu durumları ve mesleki kaygıları
- Tez No: 721695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sınıf ortamında EFL öğretim süreci zorlu bir deneyim olabilir. Ayrıca mesleki kaygı ve duygu durumları, yabancı dil öğretme ve öğrenme süreçlerinde hem öğretmenler hem de öğrenciler üzerinde büyük etkisi olabilecek en belirgin duygu algılarından ikisi olarak kabul edilebilir. Bu noktadan hareketle bu çalışma, Türkiye'de çeşitli okullarda görev yapan hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin ve Karabük Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde çeşitli sınıf düzeylerinde öğrenim gören hizmet öncesi öğretmen adayı öğrencilerin mesleki kaygı ve duygu durum degişikliklerine ilişkin olası nedenleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Mesleki kaygı ve duygu durumları bağlamında cinsiyet, deneyim, sınıf düzeyi, okul türü gibi bir dizi değişken araştırılmıştır. Bu çalışmada toplam 318 kişi üzeründen 304 anket sonucu incelenmiştir. Araştırmaya göre, sonuçlar“Deneyim”ve“Cinsiyet”faktörlerinin önemli etkilerine işaret etmiştir.. Araştırmanın veri bulgularından, deneyim süresi arttıkça mesleki kaygı seviyelerinin azaldığı ve buna bağlı olarak olumsuz duygu durum algılarının olumlu, motive edici duygulara dönüştüğü sonucuna varılabilir. Mevcut çalışmanın bir diğer öne çıkan sonucu, erkek katılımcılara kıyasla kadın katılımcıların mesleki kaygı düzeylerinin daha yüksek olduğu ve İngilizce öğretimi bağlamında olumsuz duygu algılarına daha fazla eğilimli oldukları şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
The EFL teaching process in a classroom environment may be a challenging experience. Moreover, occupational anxiety and emotional states may be considered the two of the most prominent emotional states that may have an overwhelming influence on both teachers and the students in foreign language teaching and learning processes. From this point of view, this study aims to identify possible causes for in-service EFL teachers' working at various schools in Turkey and pre-service teacher candidates' studying at Karabuk University English Language and Literature Department in various grades, concerning a number of variables such as their educational background, gender, experience, grades, type of school in of terms of Occupational Anxiety and the Emotional States. A total of 318 participants were questioned in this study, with 304 responses being considered valid data. According to the study, the outcomes have pointed out the significant impacts of“Experience”and“Gender”factors. As a result of the survey's data results, it can be concluded that as the experience duration increases, occupational anxiety levels decrease, and accordingly, negative emotional state perceptions turn into positive, motivating emotions. Another noteworthy finding of the current study is that female participants' occupational anxiety levels are greater in the majority of data results, and they are reported to have more negative emotional perceptions in the context of EFL teaching.