Avrupa Birliği'nin Arap Baharı sonrası dönemde Orta Doğu'daki demokrasi teşviki politikalarının değerlendirilmesi
Evaluation of the European Union's democracy promotion policies in the Middle East in the post-Arab Spring Period
  1. Tez No: 721705
  2. Yazar: GİZEM MASATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM AŞKAR KARAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Arap Baharı(2010-2011), halkların hareketi olarak ortaya çıkarak Orta Doğu'yu önemli ölçüde yeniden şekillendirmiştir. Arap Baharı öncesi dönemde Avrupa Birliği'nin (AB) Orta Doğu'ya yönelik temel dışpolitikası bölge ülkelerindeki ekonomik ve siyasi reformları destekleyerek, bölge istikrarına katkı sağlamak olmuştur. Bu bağlamda, AB liderleri, bölgedeki istikrarın; göç, enerji, güvenlik ve ticaret gibi konularda kendi çıkarlarını korumalarına yardımcı olacağını düşünmüşlerdir. Soğuk Savaş sonrası dönemde bölgede siyasi reformları desteklemek için belirli girişimler içerisinde bulunan AB, bölgedeki otoriter siyasi rejimlerle işbirliği yapmıştır. Arap ayaklanmalarının patlak vermesi, AB'ne bölgeye yönelik demokrasi teşviki politikalarını gözden geçirmesi ve çıkar temelli yaklaşımı bırakarak norm temelli bir yaklaşımı benimsemesi için bir fırsat sağlamıştır. Ancak, Arap Baharı sonrası rejim değişikliği yaşayan bölge ülkelerinde geçekleştirilen ilk seçimlerde İslamcı partilerin elde ettiği başarılar, iç savaş yaşayan bölge ülkelerinden AB üyesi ülkelere yönelik artan mülteci akımları ve bölgede faaliyetini arttıran radikal terör örgütlerinin Avrupa ülkelerine yönelik tehditleri, AB'nin bölgede istikrarı sağlamaya yönelik çıkar temelli yaklaşımı yeniden benimsemesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Emerged as a mass movement, the Arab Spring (2010-2011) has reshaped the Middle East to a significant extent. In the period prior to the Arab Spring, the European Union's (EU) main foreign policy-making towards the Middle East was to support economic and political reforms in regional states, thereby contributing to the regional stability. In this respect, EU leaders thought that regional stability would help them to protect their own interests related with the issues including migration, energy, security and trade. Adopting particular initiatives to encourage political reforms in the region in the post-Cold War, the EU cooperated with the authoritarian regimes of the region. The outbreak of the Arab uprisings offered the EU an opportunity to reconsider its democracy promotion policies towards the region and to adopt a norm-based approach abandoningits interest-based approach. However, consequences of the Arab Spring including successes of the Islamist parties in the first elections after the revolutions, increasing refugee flow to EU members states from those Arab states experiencing civil wars and the threats of the radical terrorist organizations to the European states has led the EU to readopt an interest-based approach towards the region.