Örgütsel dedikodu ve örgütsel sinizm arasındaki ilişki: Sağlık çalışanları üzerinde bir uygulama
The relationship between organizational gossip and organizational cynicism: An application on healthcare workers
  1. Tez No: 721724
  2. Yazar: EVREN YANAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında iki kavram arasındaki ilişki üzerine odaklanılmıştır. Birincisi örgütsel dedikodu, ikincisi ise örgütsel sinizm kavramlarıdır. Örgütsel dedikodu, en az iki kişinin, ortamda bulunmayan üçüncü kişi hakkındaki, resmi olmayan konuşmaları olarak tanımlanmaktadır. Farklı bir ifade ile çalışanlar arasında, birilerini karalamaya yönelik yapılan konuşmalardır. Örgütsel sinizm ise; örgüt içerisinde bireyin isteklerinin karşılanmaması ve idareler tarafından verilen sözlerin yerine getirilmemesi durumunda, bireyde ortaya çıkan güvensizlik olarak tanımlanabilir. Bir başka ifadeyle örgütsel sinizm, kişilerin üyesi oldukları örgütlerde, ahlaki çerçevenin olmadığına olan inançları ve örgüt çıkarlarının ön planda tutulduğu yönündeki düşünceleridir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the focus is on the relationship between the two concepts. The first is organizational gossip, and the second is the concept of organizational cynicism. Organizational gossip is defined as informal conversations by at least two people about a third person who is not present. In other words, they are conversations between employees aimed at defaming someone. Organizational cynicism; It can be defined as the distrust that arises in the individual in the event that the wishes of the individual are not met within the organization and the promises made by the administrations are not fulfilled. In other words, organizational cynicism is people's belief that there is no moral framework in the organizations they are members of and their thoughts that organizational interests are prioritized.