A multimodal analysis of pictures in an elt coursebook: Teenwise 9 th grade student's book
Bir İngilizce ders kitabındaki resimlerin çokmodlu analizi: Teenwise 9. sınıf öğrenci kitabı
- Tez No: 721725
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU ARYEL ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Kress ve van Leeuwen'in çerçevesine dayalı olarak 9. sınıf İngilizce ders kitabındaki görsel imgeleri analiz etmeyi amaçlamıştır. Bu çerçeve, Halliday'in Sistemik İşlevsel Dilbilim teorisine dayanmaktadır. Bu çerçeve üç boyutlu metafonksiyonel sistem kullanarak görsellerde çok modluluğu araştırmayı amaçlamaktadır. 9. sınıf İngilizce ders kitabı, ilkokul ders kitaplarına göre daha az illüstrasyona ve lisenin diğer sınıflarına göre daha fazla resme sahip olduğu için seçilmiştir. Temsilinde problem görülen alanlar belirlendi. Analiz edilecek uygun resimler seçildi. Çerçevenin seçilen bileşenleri olan aktör, hedef, tepki veren, fenomen, bakış yönü ve sosyal mesafe incelendi. Sonuçlar, her iki cinsiyetin dengeli, toplumdaki azınlık gruplarının (siyahiler ve engelliler) sınırlı temsilini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study aimed at analyzing visual images in the 9 th grade English coursebook based on Kress and van Leeuwen's framework. This framework is based on Halliday's Systemic Functional Linguistic theory. It aims to investigate multimodality in visuals using three-dimensional metafunctional system. The 9 th grade English courseook was chosen because it has less illustration than primary school coursebooks, and more pictures than other grades of high school. The areas that are seen as problems in their representation were identified. The appropriate pictures to analyze were selected. Chosen components of the framework, namely actor, goal, reactor, phenomenon, gaze direction, and social distance, were studied. The results show a balanced representation of both genders and the limited representation of minority groups in society: Blacks and people with disabilities.