Uzaktan eğitimde EBA kullanımının öğrencilerin başarı ve motivasyonuna etkisi
The effect of EBA use in distance education on students' success and motivation
- Tez No: 721727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
COVID-19 salgını ile eğitim kurumların uzaktan eğitime geçişiyle birlikte EBA (Eğitim Bilişim Ağı) kullanımı ivmelenmiştir. EBA bir öğrenme yönetim sistemi olarak K12 seviyesindeki tüm öğrenci gruplarına hitap etmektedir. Çalışmada uzaktan eğitim süresince EBA kullanımının öğrencilerin başarı ve motivasyonlarına etkisi merak edilmiş ve incelenmiştir. Bu araştırmada İstanbul ili Ümraniye ilçesinde öğrenim gören 68 ortaokul öğrencisi ile çalışılmıştır. Bilişim teknolojileri ve yazılım dersini uzaktan eğitim ile gören 6. sınıf öğrencileri deney ve kontrol olmak üzeri iki gruba ayrılmış ve uzaktan eğitim süresince EBA kullanımının ve EBA'da yer olan oyunlaştırma öğelerinin (puan, rozet ve sıralamalar) öğrencilerin başarıları üzerisin de etkisi ölçülmüştür. Çalışma sonucunda deney grubundaki öğrencilerin daha başarılı oldukları, EBA kullanımının bunun sebebi olarak konmuştur.
Özet (Çeviri)
With COVID education institutions have embraced online teaching and the use of EBA has increased massively. EBA addresses all student groups in the K12 level as a learning coordination system. During the study the process of online learning with the use of EBA and students overall success rate has been examined closely. The study has worked with 68 secondary class students in Ümraniye, Istanbul. 6th grade students who have taken IT and programming classes have been split into two groups, control and experimental group. The use of EBA and the effect of gamification elements like (scoring, rosette, and standings) have been examined and evaluated. The study has proved that the students in the experimental group have been more successful due to the use of EBA.