İşletmelerde finansal yönetim ve yatırım kararlarının analizi
- Tez No: 72178
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL TOKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Yönetim yaklaşımı, finans bilimini yönetim yaklaşımı olarak nitelemektedir. Bu yaklaşıma göre finansal yönetim planlama, örgütleme ve finansal kontrol gibi 3 temel özelliğe sahiptir. Finansal yönetimde kullanılan yöntemler finansal analiz ve denetim, finansal planlama, varlıkların yönetimi (yatırım kararları) ve pasiflerin yönetimidir, (finanslama kararları) Finansal analiz ve denetim, firmanın geçmiş dönemlere ait verilerinin analiz edilmesi ve yorumlanmasıdır. Finans yöneticisinin planlama fonksiyonunu yerine getirebilmesi için analiz yapabilme yeteneğine sahip olması gereklidir. Finansal planlama, nakit ve yatırım bütçelerinin hazırlanması, proforma bilanço, proforma gelir ve proforma fon akış tablolarının düzenlenmesi konularını kapsar. Finans yöneticisi böylece kısa ve uzun vadeli finansman gereksinmesini ve nakit fazlasını önceden saptayabilir. Varlıkların yönetimi, dönen varlıkların ve duran varlıklarından hangilerine ve ne miktarda yatırım yapılacağı ile ilgili kararları kapsar. Pasiflerin yönetimi, hedeflenen varlıklara ulaşabilmek için gerekli fonların sağlanmasına yönelik kararlan saptar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the thesis is about financial management. It focuses on which assets to buy (investment decision) and how to pay for them (financing decision). The financial manager plays a key role in both these decisions. The investment decision is to invest in assets like equipment, plant and know-how and is the most important of the firm's two major decisions. Otherwise, financing decision is the choice of how to pay for such investments. Here the financial manager is concerned with the makeup of the right-hand side of the balance sheet. Financial management is concerned with the financial analysis, financial planning, management of assets (woridng capital management and capital budgeting) and financing (capital stnicture and dividend policy) with some overall in mind. Financial analysis involves the use of various financial statements- primarily the balance sheet and income statement. The balance sheet summarizes the assets, liabilities and owners' equity of a business at a point in time, while the income statement summarizes revenues and expenses of a firm over a particular period of time. Financial ratios are the tools used to analyze financial condition and performance. Financial ratios can be broken down into five major types: liquidity, leverage(debt), coverage, activity and profitability. No one ratio is itself sufficient for realistic assessment of the financial condition and performance of a firm. Financial planning is a process consist of analyzing the investment and financing choices open to the firm, projecting the future consequences of current decisions, deciding which alternatives to undertake and measuring VI