Analysis of the growth strategy choices of tramp shipping companies in terms of resource-based and dynamic capabilities view
Tarifesiz deniz taşımacılığı işletmelerinin büyüme stratejisi kararlarının kaynak temelli ve dinamik yetenekler yaklaşımı açısından analizi
- Tez No: 862056
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DENKTAŞ ŞAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Tarifesiz deniz taşımacılığı 1800'lerden bu yana küresel deniz ticaretinde önemli bir faktör olmuştur. Küresel deniz ticaretinin büyük çoğunluğunu oluşturan, genellikle dökme yüklerin yer aldığı bir deniz taşımacılığı türü olan tarifesiz deniz taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren armatör firmalar, sektörde önemli bir ekonomik etkiye sahiptir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de tarifesiz deniz taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren armatör işletmelerin büyüme stratejisi tercihlerini ortaya çıkarmaktır. Çalışmada ayrıca büyümenin nedenleri, büyüme stratejisi belirlenirken dikkate alınan faktörler, şirket kaynaklarının ve dinamik yeteneklerin büyüme ve sürdürülebilir rekabet avantajı sağlamadaki etkisi ve büyüme sürecinde karşılaşılan zorlukların belirlenmesi amaçlanmıştır. Dinamik ve rekabetçi bir pazarda hayatta kalabilmek ve rekabet avantajlarını sürdürebilmek için bu armatörler, büyümeyi teşvik edecek kazançlı yatırımlar yapmalıdır. Bu keşifsel çalışmada, tarifesiz deniz taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren 25 armatör firmanın yöneticileri ile iki aşamalı yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Hem nitelik hem de niceliği kapsayan büyüme kavramına ilişkin görüşlerine başvurulmuştur. Görüşmelerden toplanan veriler, nitel veri analizi için tasarlanmış bir yazılım aracı olan MAXQDA 2020 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, gemi sahibi şirketlerin büyümeyi öncelikle filo genişletme yoluyla sağladıklarını göstermektedir. Büyüme kararı piyasa koşullarından ve ekonomik durumdan önemli ölçüde etkilenmektedir. Kârlılık, kredi tahsisi, etkin yatırım seçimi gibi temel ilkeleri içeren finansal yönetim kuralları, en önemli performans göstergesi olarak ortaya çıkmıştır. Ancak büyümenin önündeki engeller arasında finansman, ekonomik krizler ve hükümet politikaları ve yasaları ile ilgili zorluklar yer alıyor. Ayrıca armatörler özellikle piyasadaki dalgalanmaları ve çevresel faktörleri önemli olumsuzluklar olarak vurgulamışlardır.
Özet (Çeviri)
Tramp shipping has been a significant factor in global maritime commerce since the 1800s. Shipowner firms engaged in tramp shipping, a kind of maritime transportation generally involving bulk cargoes that constitute majority of global marine commerce, have significant economic influence within the industry. The objective of this study is to uncover the growth strategy preferences of shipowner businesses involved in tramp shipping sector in Turkey. The study also aimed to identify the reasons for growth, the factors taken into consideration, the impact of company resources and dynamic capabilities in achieving growth and sustainable competitive advantage, and the challenges encountered during the growth process. In order to survive and sustain their competitive advantage in a dynamic and competitive market, these shipowners must pursue lucrative investments to foster growth. In this exploratory study, two-phase semi-structured interviews were conducted with managers of 25 shipowner companies operating in the tramp shipping sector. Their opinions were sought regarding the concept of growth, encompassing both quality and quantity. The data collected from the interviews were analyzed using MAXQDA 2020, a software tool designed for qualitative data analysis. The research findings indicate that shipowner companies primarily achieve growth through fleet expansion. The decision to grow is significantly influenced by market conditions and the economic situation. The financial management code, including key principles such as profitability, credit allowance, and effective investment selections, has emerged as the foremost performance indicator. However, barriers to growth include challenges related to financing, economic crises, and government policies and laws. In addition, the shipowners particularly highlight market volatility and environmental factors as significant negative aspects.