1973 savaşına kadar Filistin sorunu ve Arap İsrail savaşlarının analizi
The Palestinian problem until the 1973 war and analysis of the Arab-Israel wars
  1. Tez No: 721784
  2. Yazar: SEBAHATTİN PÜSGÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN DİYARBAKIRLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Zengin yeraltı kaynakları, stratejik önemi ve dini çeşitlilik Orta Doğu'da çeşitli mücadelelere ve işbirliklerine konu olmuştur. Bu mücadele ve işbirlikleri savaşlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çatışmaların en önemlisi de Arap- İsrail savaşlarıdır. Arap milliyetçiliği ve Siyonizme dayanan Arap-İsrail savaşları Mısır, Ürdün, Suriye ve Filistin Arap birliği ülkeleri ile İsrail arasında yaşanan politik çekişme askeri savaşlar dizisidir. Bu savaşlar hem bölge ülkeler hem de taraf ülkeler açısından maddi ve manevi sonuçları beraberinde getirmiştir. Bu çalışma ise ortaya çıkmasından 1973 Arap-İsrail savaşına kadarki süreçte Filistin sorununu ele alarak tarihsel süreç içinde bu sorunun nasıl bir uluslararası sorun haline geldiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda araştırmada Filistin sorununun ortaya çıkması, gelişimi, bu soruna müdahil olan ana aktörlerin Filistin sorununda yönelik geliştirdikleri politikaları ve Filistin sorunu kapsamında yaşanan çatışmalar ve barış süreçleri incelenmektedir. Niteliksel verilerin incelenmesi ile hazırlanmış çalışmada veriler literatür taraması yöntemi ile elde edilmiştir. Literatür taramasında araştırmanın kuramsal çerçevesini oluşturan yaklaşımlara yönelik kitap, tez, makale, uluslararası rapor ve bildiri gibi akademik yayınlar incelenmiş ve birincil kaynaklardan veriler toplanmıştır. Yapılan değerlendirmelerin sonucuna göre Arap İsrail savaşları bölgede güç dağılımının yeniden yapılması üzerinde etkili rol oynamış, bölgede bölünmelerin, şiddetin, ihanetlerin ve insan hakkı ihlallerinin yaşanmasına böylece Filistin başta olmak üzere birçok Arap ülkesinin maddi ve manevi yaralar almasına yol açmıştır. Ayrıca bu savaşlar kimi ülkelerin zenginleşmesine kim ülkelerin ise hızla yoksullaşmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Its rich underground resources, strategic importance and religious diversity have been the subject of various struggles and collaborations in the Middle East. These struggles and collaborations appear as wars. The most important of these conflicts is the Arab-Israeli wars. The Arab-Israeli wars, based on Arab nationalism and Zionism, are a series of political conflicts and military wars between Egypt, Jordan, Syria and the Palestinian Arab union countries and Israel. These wars have brought material and moral consequences for both the countries in the region and the parties. This study, on the other hand, aims to reveal how this problem has become an international problem in the historical process by addressing the Palestinian issue from its emergence to the 1973 Arab-Israeli war. in this direction, the emergence and development of the Palestinian problem, the policies developed by the main actors involved in this problem, and the conflicts and peace processes within the scope of the Palestinian problem are examined. in the study, which was prepared by examining the qualitative data, the data were obtained by the literature review method. in the literature review, academic publications such as books, theses, articles, international reports and papers on the approaches that constitute the theoretical framework of the research were examined and data were collected from primary sources. According to the results of the evaluations, the Arab-Israeli wars played an effective role in the re-distribution of power in the region, causing divisions, violence, betrayals and human rights violations in the region, thus causing material and moral wounds to many Arab countries, especially Palestine. in addition, these wars caused some countries to get richer and some countries to get poorer.