Yüzeylerine hidrofobik özellik kazandırılan bir santrifüj pompanın hidrolik performansının incelenmesi
Investigation of the hydraulic performance of a centrifugal pump with hydrophobic surfaces
- Tez No: 721803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KÖTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Enerji talebinin sürekli artmasıyla beraber gelen iyileştirme çalışmaları teknolojik gelişmeleri de beraberinde getirmiştir. Bu alanda gelen gelişmelerden sayılan biyomimikri sayesinde doğada bulunan yapıların günümüzde karşılık gelebilecek tüm uygulama alanları da iyileştirmeye açık bir şekilde düşünülmelidir. Bu tez çalışmasında da doğada bulunan Lotus (N. nucifera) çiçeğinin yapraklarında bulunan hidrofobik yapıdan esinlenelerek santrifüj pompanın çark ve gövdesinde hidrofobik yüzey kaplaması uygulanmıştır. Numerik analiz ve deney çalışmaları gerçekleştirilerek hidrofobik yüzey özelliğin pompa verimi ve karakteristikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Karşılaştırılan sonuçlardan hidrofobik özelliğin, kum tanesi pürüzlülüğü değeri değiştirilerek yapılan hesaplamalı akışkanlar analizi sonuçları ve deney sonuçları arasında korelasyon kurulabileceği görülmüştür. Aynı zamanda akışkanın temas ettiği yüzeylerde kazandırılan hidrofobik özelliğin, pompanın en verimli çalışma noktasında %8.3 farkla daha verimli hale geldiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing amounts of consumption led people make technological improvements about energy efficiency. One of these improvements which is called biomimicry, which imitates structures and systems at nature, can be applied in various areas where decrease of energy losses are desired. It is mostly believed that decreasing sand grain roughness on surfaces decreases friction losses that can be obtained from low surface energy. This case can be seen at leaves of Lotus (N. nucifera) which shows hydrophobic properties on its surfaces. In this study, efficiency of pump and its characteristics are examined with CFD methods and performance tests. Inner surfaces of volute and impeller itself are coated to gain features of hydrophobic surfaces. Characterization of hydrophobic surfaces in flow simulations are validated with comparison of test results. To investigate the influence of low energy surfaces on hydrophobic coating, closed-loop tests are conducted using relevant measurement techniques as per international standards. made with necessary equipment. Results show that performance curves of the pump has been improved and efficiency of the pump is increased by 8.3% at its best efficiency point.