Umbilikal kordon sarmal indeksinin perinatal sonuçlarla ilişkisi
The relationship of umbilical cord coil index WİTH perinatal outcomes
- Tez No: 721804
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AKTUĞ ERTEKİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ FEDİ ERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Umbilikal kordon sarmal indeksinin antenatal değerlendirilmesi ve perinatal sonuçlarla ilişkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışma Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum servisi veya polikliniğine başvuran ya da farklı kurumlardan sevk edilen tekil, ikinci ve üçüncü trimester, seçilmemiş 117 gebe ile yapılan prospektif bir çalışmadır. Yaş, gravida, parite, gebelik haftası ve sistemik hastalıklar gibi demografik özellikler sorgulandı. Ultrasonografi cihazı ile fetal biyometrik ölçümler ve antenatal umbilikal kordon sarmal indeksi (aUCI) ölçümleri yapıldı. aUCI ölçümleri hipokoil (90p) olarak 3 gruba ayrıldı. aUCI ile perinatal sonuçların ilişkisi araştırıldı. Veriler SPSS 21.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) istatistik programı kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It was planned to investigate the antenatal evaluation of the umbilical cord coil index and its relationship with perinatal outcomes. Materials and Methods: This is a prospective study conducted with 117 singleton, second and third trimester, unselected pregnant women who applied to Aydın Adnan Menderes University Gynecology and Obstetrics service or outpatient clinic or were referred from different institutions. Demographic characteristics such as age, gravida, parity, gestational week and systemic diseases were questioned. Fetal biometric measurements and antenatal umbilical cord coil index (aUCI) measurements were performed with ultrasonography device. aUCI measurements were divided into 3 groups as hypocoil (90p). The relationship between aUCI and perinatal outcomes was investigated. Data were evaluated using the statistical program SPSS 21.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA).