The molecular architecture of ataxias in Turkey
Türkiye'de ataksilerin moleküler yapısı
- Tez No: 721802
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NAZLI BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Nöroloji, Genetics, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Beyincik ve bağlantılarının işlev bozukluğundan kaynaklanan motor koordinasyon hataları ile karakterize olan ataksiler klinik, genetik ve mekanistik olarak heterojen bir nörolojik hastalık grubudur. Farklı fenotipleri olan ataksilerin örtüşen özellikleri, ayırıcı tanıyı zorlaştırmaktadır. Son yıllarda, yeni nesil dizilemedeki gelişmeler, ataksilerin moleküler tanısına büyük ölçüde katkıda bulunmuştur. NGS teknolojilerinden biri olan tüm ekzom dizileme ile genomun kodlayıcı bölgelerini düşük maliyetle ve kısa sürede etkin bir şekilde analiz etmek mümkün hale gelmiştir. Güncel bir yöntem olan tüm ekzom dizileme, karmaşık ataksilerin genetik nedenlerini belirlemek için etkili bir araç haline gelmiştir. Bu tez çerçevesinde, kompleks ataksi fenotipi olan 95 indeks hasta tüm ekzom dizileme ile incelendi. Toplam 40 ailede 28 farklı gende bulunan mutasyonlar hastalık nedeni olarak tanımlandı. Tez çerçevesinde tüm ekzom dizilemeden %42 oranında verim elde edildi. Bulunan genler sadece ataksi değil, kalıtsal spastik paraplejiler ve benzeri hastalıklara da neden olduğu için, tez çerçevesinde farklı nörodejeneratif bozukluklar arasında önemli bir örtüşme gösterilmiş oldu. Hızla gelişen dizileme teknolojileri ile birlikte, uluslararası katılımlı projeler ve ayrıntılı klinik bilgiler, çözülmemiş ailelerdeki hastalık genlerinin belirlenmesine yardımcı olacaktır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, Türkiye'deki ataksilerin moleküler temeline işaret etmektedir Sonuçların ataksilerin moleküler temeline ışık tutmasının yanında, gelecekte tanıların daha kesinleşmesine ve translasyonel tıp araştırmalarında moleküler tedavilerin geliştirilmesine katkıda bulunması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ataxias are a clinically, genetically, and mechanistically heterogeneous group of neurological disorders characterized by motor incoordination, resulting from dysfunction of the cerebellum and its connections. Ataxias with different phenotypes overlap and make a precise clinical diagnosis challenging. In recent years, advances in nextgeneration sequencing (NGS) have drastically contributed to the molecular diagnosis of ataxias. With whole exome sequencing (WES), one of the NGS technologies, it has become possible to analyse the coding regions of the genome in a time-saving and costeffective manner. WES, which is a state-of-the-art method, has evolved into an efficient tool for identifying genetic causes of complex ataxias. In the framework of this thesis, 95 index patients with complex ataxia phenotypes were investigated by WES. Causative mutations in 28 different genes were identified in 40 families, this corresponds to a diagnostic yield of 42%. A significant overlap among different neurodegenerative disorders has been demonstrated by identifying mutations in hereditary spastic paraplegias and other neurodegenerative disease genes. Rapidly improving sequencing technologies, collaborative projects, and detailed clinical information will help to identify disease genes in remaining unsolved families. The results presented in this thesis will hopefully contribute to pave the ways for more definitive diagnosis of ataxias in the future and to developing molecular therapies.