Borsa İstanbul'un zayıf formda etkinliğinin testi: Davranışsal bir bakış açısı
Testing Borsa Istanbul's weak form efficiency: A behavioral perspective
  1. Tez No: 721857
  2. Yazar: FARUK TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA TAŞPUNAR ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Finans literatüründe piyasaların etkinliği uzun süredir tartışılmaktadır. Etkin Piyasa Hipotezi ile piyasaların tüm bilgisi fiyatlara yansıtacağı ve yatırımcıların normal üstü getiri elde edemeyeceği varsayımı birçok eleştiriye maruz kalmıştır. Eleştiriler başlıca Etkin Piyasa Hipotezi varsayımlarından rasyonel insan kavramı üzerinde yoğunlaşmaktadır. Piyasa yatırımcıları normal insan özellikleri göstermesi piyasadaki etkinliği bozmaktadır. Bu çalışmada Etkin Piyasa Hipotezinin varlığı Türkiye piyasasının temel göstergesi konumunda olan Borsa İstanbul 100 endeksi üzerinde test edilmiştir. Literatürde piyasa etkinliğini test etmek için sıklıkla kullanılan birim kök testleri kullanılmıştır. Çalışmada ek olarak Etkin Piyasa Hipotezi eleştirileri ele alınmıştır ve davranışsal finans teorileri aktarılmıştır. Finans piyasalarında karar alıcı olan normal insanların bilişsel, sezgisel ve sürü davranışı eğilimleri anlatılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Borsa İstanbul 100 endeksi zayıf formda etkin değildir. Testler sonucunda Borsa İstanbul'da yatırımcılar geçmiş fiyat hareketleri ile normal üstü getiriler sağlayabildiği sonucuna ulaşılmaktadır. Ek olarak, yatırımcı bireylerin davranışsal eğilimleri piyasa etkinliğini bozduğu konusundaki ampirik çalışmalar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The efficiency of markets has been discussed for a long time in the finance literature. With the Efficient Market Hypothesis, the assumption that the markets will reflect all the information to the prices and that the investors will not be able to obtain abnormal returns has been subjected to many criticisms. Criticisms mainly focus on the rational human concept, which is one of the assumptions of the Efficient Market Hypothesis. Market investors displaying normal human characteristics disrupts the activity in the market. In this study, the existence of the Efficient Market Hypothesis was tested on the Borsa Istanbul 100 index, which is the main indicator of the Turkish market. Unit root tests, which are frequently used in the literature to test market efficiency, have been used. In addition, criticisms of the Efficient Market Hypothesis are discussed and behavioral finance theories are explained in the study. Cognitive, intuitive and herd behavior tendencies of normal people who are decision makers in financial markets are explained. As a result of the analyzes made, Borsa İstanbul 100 index is not efficient in weak form. As a result of the tests, it is concluded that investors in Borsa Istanbul can provide above-normal returns with past price movements. In addition, empirical studies that the behavioral tendencies of investors distort market efficiency are discussed.