İzmir ceza infaz kurumlarında çalışan infaz ve koruma memurları örnekleminde duygusal emek, tükenmişlik ve işe bağlılık düzeylerinin araştırılması
Investigation of emotional labor, burnout and work engagement levels in the sample of correctional officers working in Izmir correctional institutions
- Tez No: 721858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ceza infaz kurumları zorlu çalışma şartlarına sahip dinamik yaşam alanlarıdır. Cezaevi personelinin çoğunluğunu oluşturan infaz ve koruma memurları mahpuslarla devamlı yüz yüze etkileşim içindedir. Türkiye'de duygusal emek kamu ve özel sektörde farklı alanlarda çalışılmış olmasına rağmen duygu yönetiminin zorlayıcı olabildiği cezaevlerinde daha önce incelenmemiş bir kavramdır. Bu çalışmanın amacı infaz ve koruma memurlarında duygusal emek, tükenmişlik ve işe bağlılık düzeylerinin incelenmesidir. Çalışma İzmir Açık, İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı, İzmir Kadın Kapalı, İzmir 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli ve İzmir Kapalı Ceza İnfaz olmak üzere İzmir'de bulunan 5 farklı kurumda görev alan 401 infaz ve koruma memurunun katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanılmasında Duygusal Emek Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Utrecht İşe Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 20 programı kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre duygusal emek cinsiyet, medeni durum, yaş, çalışılan kurum tipi, eğitim durumu ve iş deneyimi değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Tükenmişlik cinsiyet, medeni durum, yaş, çalışılan kurum tipi, eğitim durumu ve iş deneyimi faktörleri değişkenlerinde anlamlı farklılık göstermiştir. Son olarak işe bağlılık ile cinsiyet, medeni durum, çalışılan kurum ve eğitim arasında anlamlı farklılık görülmemiş, yaş ve iş deneyimi faktörlerinde anlamlı farklılığa rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Correctional institutions are dynamic living spaces with tough working conditions. The prison officers, who make up the majority of prison staff, constantly interact with prisoner face to face. Although there have been researches on emotional labor in different areas of public and private sector in Turkey, it is an unexamined concept in prisons where emotion management might be challenging. The aim of this study is to examine the levels of emotional labor, burnout, and work engagement within the scope of prison officers. The study was carried out with the participation of 401 prison officers working in 5 different institutions in İzmir, namely İzmir Open Prison, İzmir Juvenile Closed, İzmir Women's Closed Prison, İzmir No 1 High Security Closed Prison. Emotional Labor Scale, Maslach Burnout Scale and Utrecht Work Engagement Scale were used to collect data. IBM SPSS 20 program was used in the analysis of the data. According to the results of the study, emotional labor did not differ significantly in terms of gender, marital status, age, type of the institution they are working for, educational status and work experience. Burnout differed significantly in gender, marital status, age variables, in the type of the institution they are working for, educational status, and work experience. Finally, there was not significant difference between work engagement and marital status, gender, educational status, institution they are working for, but significant differences were found in age and work experience factors.