Davranışsal finans bağlamında ara dönem finansal rapor ilanı ile kamuyu aydınlatma platformu (KAP) bildirimleri sonrası Borsa İstanbul endekslerinde anomali araştırması
Research of anomalies in Borsa İstanbul indices after interim financial report announcements and public disclosure platform notifications in the context of behavioral finance
  1. Tez No: 724715
  2. Yazar: CİHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 594
Özet
Standart finans teorileri, merkezine bireylerin rasyonel davranış sergilediği varsayımını alarak ve bu varsayım doğrultusunda ortaya çıktığı düşünülen verileri kullanarak hareket etmektedir. Bu çerçevede geliştirilen teorilerden biri olan Etkin Piyasalar Hipotezi'nin (EPH) ve geleneksel finansın öngörüsü, bireylerin rasyonel davranışına ek olarak piyasalarda ortaya çıkan bilgilere herkesin aynı düzeyde ve kısa sürede ulaştığı şeklindedir. EPH'den yola çıkarak oluşturulan ampirik çalışmalarda, piyasalarda anormal getiri elde etmenin mümkün olmadığı savunulmaktadır. Son zamanlarda EPH'nin ileri sürmüş olduğu anormal getiri elde edilemeyeceği görüşünün aksini ortaya koyan çalışmalar ile birlikte, geleneksel finansın varsayımları eleştirilmeye başlanmıştır. Yatırımcıların rasyonel olmadıkları, kararlarını etkileyen psikolojik ve bilişsel faktörlerin olduğu ileri sürülmüştür. Bu durum“Davranışsal Finans”isimli yeni bir alanın ortaya çıkmasına ve piyasalarda normalden sapmalar şeklinde kendini gösteren çeşitli anomalilerinin araştırılmasına yol açmıştır. Bu çalışmada, 2011:1-2020:7 dönemlerinde ilan edilen finansal raporlar ile bağımsız denetim raporları sonrası Borsa İstanbul endekslerindeki olası takvimsel anomaliyi test etmek amaçlanmaktadır. Ayrıca, davranışsal finansın teorik arka planı temelinde, anomalilerin sadece endeks özelinde analiz edilmesiyle değil, aynı zamanda Ulusal Pazar'da işlem gören şirketlerin yapmış olduğu olumlu ve olumsuz içerikli KAP bildirimlerinin incelenmesiyle, bildirim sonrası şirketlerin hisse senedi getirilerinde bir fiyat anomalisi ortaya çıkıp çıkmadığını test etmek de bu çalışmanın amaçları arasındadır. Otoregresif koşullu değişen varyans modelleri kullanılarak gerçekleştirilen analiz neticesinde, ara dönem finansal raporların ilan edildiği dönemlerde BIST 50, BIST 100, BIST Hizmetler ve BIST Kurumsal Yönetim endekslerinde takvimsel anomali ortaya çıktığı; olay çalışması metodu yardımıyla gerçekleştirilen analiz neticesinde ise, içeriğinin olumlu ya da olumsuz olması fark etmeksizin, yatırımcıların KAP bildirimleri ışığında şirketlerin hisse senetlerine yatırım yaparak pozitif kümülatif anormal getiri elde edebildikleri ve Borsa İstanbul'un analizi gerçekleştirilen dönemler itibariyle zayıf ve yarı güçlü formda etkin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Standard financial theories, taking the assumption that individuals exhibit rational behavior to its center, act by using the data that is thought to emerge in line with this assumption. The prediction of the Efficient Markets Hypothesis (EMH), which is one of the theories developed within this framework, and of traditional finance, is that in addition to the rational behavior of individuals, everyone reaches the information emerging in the markets at the same level and in a short time. In empirical studies based on EMH, it is argued that it is not possible to obtain abnormal returns in the markets. Recently, the assumptions of traditional finance have begun to be criticized with studies showing the opposite of the view that abnormal returns cannot be obtained, which was put forward by EMH. It has been argued that investors are not rational, and that there are psychological and cognitive factors that affect their decisions. This situation has led to the emergence of a new field called“Behavioral Finance”and the investigation of various anomalies that manifest themselves as deviations from the normal in the markets. In this study, it is aimed to test the possible calendar anomaly in Borsa Istanbul indices after the financial reports announced in the 2011:1-2020:7 periods and the independent audit reports. In addition, on the basis of the theoretical background of behavioral finance, by analyzing the anomalies not only in terms of specifically the index, but also by examining the positive and negative PDP notifications made by companies traded on the National Market, testing whether there is a price anomaly in the stock prices of the companies after the notification is among the aims of this study. As a result of the analysis carried out using autoregressive conditional heteroscedasticity models, it has been concluded that in the periods when interim financial reports were announced, calendar anomalies emerged in BIST 50, BIST 100, BIST Services, and BIST Corporate Governance indices; and as a result of the analysis carried out with the help of the event study method, it has been concluded that investors could obtain positive cumulative abnormal returns by investing in the stocks of companies, regardless of whether these companies report negative or positive content, and that Borsa Istanbul is not efficient in weak and semi-strong form in terms of the analyzed periods.