Okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin öz düzenleme becerilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of early childhood education teachers' self-regulation skills in terms of various variables
- Tez No: 721863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÖZDE ERTÜRK KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmada, okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin öz düzenleme becerilerinin çeşitli değişkenler (cinsiyet, okulların bulunduğu yerleşim birimi, okulların bulunduğu bölgenin sosyo-ekonomik düzeyi, çalıştıkları okul türü, sınıflarındaki ikili eğitim durumu, mesleki deneyim, yaş, sınıflarındaki çocuk sayısı ve yaş grubu, öğrenim durumları ve katıldıkları hizmet içi eğitim sayısı) açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma betimsel tarama modelindedir. Araştırmanın evrenini Batman ilinde okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan okul öncesi eğitimi öğretmenleri oluştururken, örneklemini Batman il ve ilçelerinde okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan 239 okul öncesi eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklemin belirlenmesinde kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin öz düzenleme becerilerinin değerlendirilmesi amacıyla“Öğretmen Öz Düzenleme Ölçeği (TSRS)”ve öğretmene, okula ve çocuğa ait çeşitli özelliklerinin belirlenmesi amacıyla“ Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde non parametrik testler kullanılmıştır. Gruplara ait sonuçlar arası farkın önemli olup olmadığının ortaya konması amacıyla etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin Öğretmen Öz Düzenleme Ölçeği toplam puan ortalamasının yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ölçeğin alt boyutları puan ortalamaları ise; hedef belirleme, içsel ilgi, yardım alma, içsel hedef, öz yönlendirme, duygusal kontrol, öz değerlendirme ve öz tepki alt boyutlarında yüksek, dışsal hedef alt boyutunda ise orta düzeydedir. Öğretmenlerin öz düzenleme beceri düzeyleri toplam puanlarında cinsiyet, okul türü ve öğretmenlerin aldıkları hizmet içi eğitim sayısı değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunurken; sosyo-ekonomik düzey, okulun bulunduğu yerleşim birimi, öğretmenlerin yaşı, çocukların yaşı, sınıftaki çocuk sayısı, sınıfta ikili eğitim yapılma durumu, öğretmenlerin öğrenim durumu ve mesleki deneyim değişkenleri anlamlı bir farklılık yaratmamıştır. Öğretmenlerin cinsiyetinin içsel ilgi, içsel hedef ve yardım alma boyutlarında; çocukların yaşlarının, öğretmenlerin yaşlarının, okulun bulunduğu yerleşim biriminin, okul türlerinin ve öğretmenlerin mesleki deneyimlerinin duygusal kontrol alt boyutunda; öğretmenlerin yaşının öz değerlendirme alt boyutunda; sınıftaki çocuk sayısı ile alınan hizmet içi eğitim sayısının hedef belirleme alt boyutunda; sınıftaki çocuk sayısının öz tepki alt boyutunda ve alınan hizmet içi eğitim sayısının öz değerlendirme alt boyutunda anlamlı etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Öğretmen Öz Düzenleme Ölçeği alt boyutları puan ortalamaları üzerinde sınıfta ikili eğitim yapılma durumu, okulun bulunduğu bölgenin sosyo-ekonomik düzeyi ve öğretmenlerin öğrenim durumu değişkenlerinin anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Araştırma sonucunda, okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin öz düzenleme becerileri kapsamında ele alınan çeşitli becerilerinin desteklenmesi gerekliliği ortaya konmuştur. Bununla beraber, öz düzenleme becerileri üzerinde etkili olan çeşitli değişkenler üzerine elde edilen sonuçlara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine self-regulation skills of early childhood education teachers according to various variables (gender, settlement of the schools, socio-economic level of the region where the schools are located, type of school they work at, double shift schooling, professional experience, age, number of children in the their classes and age group, educational status and the number of in-service training they attended). Descriptive survey model was used. The universe of the research consists of early childhood education teachers working in early childhood education institutions in Batman province, while the sample consists of 239 early childhood education teachers working in early childhood education institutions in Batman province and its districts. In order to determine the sample group, easily accessible case sampling was used.“Teacher Self-Regulation Scale (TSRS)”was used in order to evaluate the self-regulation skills of early childhood education teachers and“Personal Information Form”was used to collect data about various characteristics of the teacher, school and child. Non-parametric tests were used in the analysis of the data. The effect size was calculated to reveal whether the difference between the results of the groups is significant or not. As a result of the research, it was concluded that the total score average of the Teacher Self-Regulation Scale of the teachers was high in goal setting, intrinsic interest, getting help, intrinsic goal, self-direction, emotional control, self-evaluation and self-reaction sub-dimensions, and moderate in external goal sub-dimensions. There was a significant difference on the total score of teachers' self-regulation skill levels according to gender, school type and the number of in-service training received by teachers; there was no significant difference according to socio-economic level, settlement of the school, age of the teachers, age of the children, number of children in the class, double shift schooling, education level of the teachers and professional experience variables. It was determined that the gender of the teachers had a significant effect on the dimensions of intrinsic interest, intrinsic goal, and getting help subdimensions of the scale. It has been determined that children's age, teachers age, the location of the school, the school types and the professional experiences of the teachers have a significant effect on the emotional control sub-dimension. Self-evaluation sub-dimension scores were significantly different according to teachers' age; the number of children in the classroom and the number of in-service training received had a significant effect on the goal setting sub-dimension. It was determined that the number of children in the class had a significant effect on the self-reaction sub-dimension and the number of in-service training received on the self-evaluation sub-dimension. The variables of double shift schooling in the classroom, the socio-economic level of the school settelement, and the educational status of the teachers were not stated a significant effect on the mean scores of the sub-dimensions of the Teacher Self-Regulation Scale. Lastly, in the light of the results about various variables that affect self-regulation skills, suggestions are presented.