Kişilik ve öz yeterliliğin iş tatmini üzerindeki etkisinde çatışma yönetim stratejilerinin rolünün incelenmesine yönelik bir araştırma
A study on the role of conflict management strategies in the effect of personality and self-efficacy on job satisfaction
  1. Tez No: 721864
  2. Yazar: FATMA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı; kişilik ve öz yeterliliğin iş tatmini üzerindeki etkisinde çatışma yönetim stratejilerinin rolünü incelemektir. Bu doğrultuda kişilik, öz yeterlilik, çatışma yönetim stratejileri ve iş tatmini kavramları incelenerek kişilik ve öz yeterliliğin iş tatminini yordama gücü ve bu ilişkide çatışma yönetim stratejilerinin etkisi araştırılacaktır. Araştırma örneklemini özel sektörde çalışmakta olan beyaz yakalı kişilerin oluşturması planlanmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi uygulanacak olup, ölçüm aracı olarak çalışanların kişilik özelliklerini belirlemek amacıyla Bortner Derecelendirme Ölçeğinin kısa formu, öz yeterlilik için Genel Öz Yeterlik Ölçeği, çatışma yönetim stratejilerini belirlemek amacıyla“Örgütsel Çatışma Envanteri II (ROCI II)”ve iş tatmin kavramı için ise Minnesota İş Tatmin Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Uygulanan 249 ankete verilen cevaplar hipotezler doğrultusunda SPSS veri analiz programı ile incelenerek araştırma sonuçlarına ulaşmak hedeflenmiştir. Analizler kişiliğin iş tatmini üzerindeki etkisinde çatışma yönetim stratejilerinin tam aracı, öz yeterliliğin iş tatmini üzerindeki etkisinde çatışma yönetim stratejilerinin kısmi aracı rol üstlendiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to determine the role of conflict management strategies in the effect of personality and self-efficacy on job satisfaction. In this direction, the concepts of personality, self-sufficiency, conflict management strategies and business satisfaction will be examined, the predictive power of personality and self-efficacy on job satisfaction and the effect of conflict management strategies on this relationship will be investigated. The research sample is planned to be composed of white-collar individuals working in the private sector. Questionnaire method will be used as a data collection tool, the short form of the Bortner Rating Scale to determine personality traits, the General Self-Efficacy Scale for self-efficacy,“Organizational Conflict Inventory II (ROCI II)”to determine the conflict management strategies of the employees and the concept of job satisfaction for the Minnesota Job Satisfaction Scale Short Form was used as a measurement tool. It was aimed to reach the research results by examining the answers given to the 249 questionnaires applied with the SPSS data analysis program in line with the hypotheses. It was observed that the effect of personality on job satisfaction is full mediated by conflict management strategies and the effect of self-efficacy on job satisfaction is partially mediated by conflict management strategies.