Bir tür olarak kara film ve caz müzik: 1950-1959 yılları arası Hollywood kara filmlerinde caz müziğinin kullanımı
Film noir and jazz music as a genre: The use of jazz music in Hollywood film noirs between 1950-1959
  1. Tez No: 721862
  2. Yazar: BİRSEN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI SERHAT SERTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Caz ve sinema, tarihsel anlamda birbiriyle neredeyse paralel bir biçimde gelişme göstermiş iki modern sanat formu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sessiz döneminden bugüne sinemayla olan iş birliğini sürdüren caz müziği, günümüzde de popüler ve sanatsal pek çok yapımda film müziği olarak yer alarak önemli bir anlatım aracı olmuştur. Film müziği olarak cazın bir anlatım aracı, müzikal bir dil olarak kara filmlerde yer alışı farklı tartışmaların da odağında olan bir konudur. Savaş sonrası Amerikan toplumunda bu iki tür; sahip oldukları yapı, işledikleri temalar, keskin biçimsel özellikler, alt kültürler ve yeraltı dünyasıyla ilişkileri nedeniyle çoğu zaman bir arada düşünülmüştür. Özellikle 1950'lerde kara film ve caz müziğinde ortaya çıkan dönüşümler, iki türün birbiriyle ilişkisinde yeni yönelimler meydana getirmiştir. Bu çalışmanın amacı da kara filmler ile caz müziği arasındaki ilişkiyi bu zaman dilimi çerçevesinde ele almaktır. Özellikle kara filmlerde kullanılan caz müziklerinin filmlerin sinematografik özelliklerine ve temalarına göre nasıl biçim aldığını, metaforik işlevlerini, filmlerde nasıl kullanıldığını ve neleri temsil ettiğini ortaya koyabilmektir.
Özet (Çeviri)
Jazz and Cinema are two separate forms of modern art; yet from the historical point of view, they seem to have developed almost in parallel with one another. Since the times of silent motion pictures, jazz music has continued to collaborate with cinema, being still a very important mean of expression today in many productions, whether popular or artistic. Furthermore, the fact that Jazz being part of Film Noir as a mean of expression and as a musical language, has been a central subject of various arguments. In fact, in the post-war American society in many different cases, these two art forms, Jazz and Film Noir, have been considered together for their eccentric nature, the similarities in the topics that they dealt with, their distinctive formative features and their relations with the subcultures and underground world. The transitions which have happened both in Film Noir and Jazz especially during the 50's, have created new trends in the relation between the two. The purpose of this research is to analyze this relation between Film Noir and Jazz which existed in this particular time period. More specifically, it aims to put forth how Jazz as film music takes its form according to the cinematographic features and the themes of the movies and how it is used and what it represents in them.