İthalat, ihracat ve döviz kurunun dış ticaret dengesi üzerindeki etkileri: Zaman serisi analizi
Import, export and real exchange rate effects on foreign trade balance: Time series analysis
  1. Tez No: 721873
  2. Yazar: FATMA CAN KARADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ÖZATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin ikili dış ticarette bulunduğu seçili 8 ülke için, reel döviz kurundaki değişimlerin ticaret dengesi üzerindeki etkileri doğrusal ve doğrusal olmayan ARDL modelleri ile aylık veriler kullanılarak analiz edilmiştir. ARDL modeli analiz sonuçlarında Türkiye'nin Rusya, ABD ve Çin ile ikili ticaretinde uzun dönem ilişkinin olmadığı görülmüştür. Türkiye'nin Fransa, İspanya, İtalya ve Almanya ile ikili ticaretinde ulusal paranın değer kaybetmesi ticaret dengesini uzun dönemde olumlu etkilemiştir. NARDL modeline göre ise, Türk lirasında yaşanan değer kayıpları uzun dönemde Türkiye'nin Fransa, İspanya, Rusya, Almanya ve İtalya'da dış ticareti olumlu etkilemiştir. Türkiye- İtalya ve Türkiye -Rusya ikili ticaretinde J eğrisi etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye'nin Fransa ve İspanya ile olan ikili ticaretinde Türk lirasında yaşanan değer kayıplarının hem kısa hem de uzun dönemde ticaret dengesini olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye'nin Fransa, İspanya, Rusya ve İngiltere ile dış ticaret dengesinde reel döviz kuru değişmelerinin etkisinin asimetrik olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, short and long-run impacts of the depreciation of the Turkish lira on the bilateral trade balance between Turkey and her 8 trading partners are estimated with linear and non-linear ARDL approaches. The empirical results of the ARDL approach have shown that there is no cointegration relationship in Turkey's bilateral trade with Russia, the USA, and China. The depreciation of the national currency of Turkey has positively affected the trade balance of Turkey's bilateral trade with France, Spain, Italy, and Germany in the long run. According to the empirical results of the NARDL model, depreciation of the Turkish lira has positively affected Turkey's bilateral trade between France, Spain, Russia, Germany, and Italy in the long run. The empirical results have supported the J- curve effect in Turkey-Italy and Turkey-Russia bilateral trade. It has been shown that the depreciation of the Turkish lira positively affected the trade balance of Turkey's bilateral trade with France and Spain both in the short and long terms. It has been concluded that the effect of real exchange rate changes in Turkey's trade balance with France, Spain, Russia, and the UK are asymmetrical.