Devletler ve terör örgütleri arasındaki müzakerelerin başarısını etkileyen faktörler: Stratejik müzakerelerin ampirik bir incelemesi (1980-2006)
Factors affecting the success of negotiations between governments and terrorist organizations: An empirical investigation of strategic negotiations between 1980-2006
  1. Tez No: 721875
  2. Yazar: ZEYNEP EKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER KORHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Devletler ve terör örgütleri arasında kalıcı bir barışın sağlanması için ilk adımı temsil eden müzakere literatürüne ilişkin çalışmalar terörizmle mücadelede barışçıl alternatiflere duyulan ihtiyaçla birlikte önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Bununla birlikte nispten oldukça az sayıda çalışma müzakerelerin başarısını etkileyen faktörlere odaklanmış; bunların büyük bir çoğunluğu müzakereleri sadece devlet-merkezli bir perspektiften ele almış; bir kısmı ise yalnızca spesifik vaka örnekleri ve nitel çalışmalarla sınırlı kalmıştır. Bu çalışma, 1980-2006 yılları arasında devletler ve terör örgütleri arasında yürüten stratejik müzakerelerin çok yönlü ve ampirik bir incelemesini sunarak literatürdeki bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda çalışmanın ilk bölümünde müzakere literatürüne ilişkin kavramsal ve algısal tartışmalara yer verilmiş; müzakerelerin terörizmle mücadele etkin ve etkili bir yöntem olup olmadığı tartışılmıştır. İkinci bölümde literatürün kapsamlı ve derinlemesine bir analizi sonucu süreç üzerinde etkisi olduğu öne sürülen faktörler tespit edilerek; zamanlama, içerik, taraflar ve bağlam olmak üzere dört temel başlık altında incelenmiştir. Son bölümde ise literatürden elde edilen bu faktörler ile müzakerelerin başarısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olup olmadığı test edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre; müzakerelere taraf olan devletlerin rejim türü, terör örgütünün amacı ve sponsor devletlerin varlığı değişkenleri ile müzakere başarısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki/bağımlılık tespit edilmişken; terör örgütünün dini motivasyona sahip olması, olumlu iç kitle ve olumsuz dış kitle itibarı değişkenlerinde böyle bir ilişkiye rastlanılmamıştır. Çalışma çerçevesinde müzakerelerin gerçekleştirildiği coğrafi bölge ve şiddet kullanımı değişkenleri verilerdeki kısıtlılıklar sebebiyle istatistiksel olarak analiz edilemese de; betimsel analizlerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda her iki değişkenin müzakerelerin başarısına ilişkin önemli etkileri olabileceği ve bu kapsamda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Studies on negotiations as a first step towards achieving lasting peace between states and terrorist organizations have made significant progress along with the need for peaceful alternatives in counter-terrorism. However, relatively few studies have focused on the factors affecting the success of negotiations in the current literature. While most have approached the negotiations only from a state-centered perspective; the rest has remained limited to specific case examples and qualitative studies only. This study aims to fill this gap in the literature by providing a multifaceted and empirical review of strategic negotiations engaged by states and terrorist organizations between 1980 and 2006. In this context, the first chapter deals with the conceptual and perceptual discussions in negotiation literature and discusses whether negotiations are an effective method in countering terrorism. In the second part, the factors claimed to have an impact on the process were identified by a comprehensive and in-depth analysis of the literature and examined under four main topics; timing, content, parties, and context. In the last chapter, it is tested whether there is a statistically significant relationship between these factors and the success of the negotiations. According to the findings of the study; a statistically significant relationship/dependency was established between the success of the negotiations and the variables of regime type, terrorist goals, and the existence of state sponsorship while no such a relationship has been found for the variables of religious motivation, positive constituency reputation, and negative target audience reputation. Although the variables of region and use of violence cannot be tested statistically due to limitations in the data; in line with the results obtained from the descriptive analyses, it is suggested that both variables may have significant effects on the success of the negotiations and that more studies are needed in this aspect.