Plant noncoding RNAS and comparative analysis of insect tolerance loci
Bitkilerde kodlanmayan RNA ve böcek toleransı lokuslarının karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 721894
  2. Yazar: TUĞDEM MUSLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL YÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Artan dünya nüfusu gıda talebini her geçen yıl artırırken, zorlu çevresel koşullar tarımsal verimliliği tehdit etmeye devam ediyor. Bitkiler kuraklık, tuzluluk, sıcak ve soğuk gibi birçok abiyotik stresle baş etmeye çalışırken, birçok biyotik stres faktörüyle de karşı karşıya gelmektedir. Daha yüksek verimli ve daha dayanıklı gıda ürünleri elde etmek, küresel gıda güvenliğini ve sürdürülebilirliğini sağlamak için bir zorunluluktur. Son 15 yılda genom dizileme tekniklerindeki ilerlemeler, genomları algılama şeklimizde bir devrim yarattı ve karşılaştırmalı genomik çalışmaları, birçok canlıda evrimsel olarak korunan veya korunmayan, türler arası veya tür içi birçok genomik özelliğin analizini mümkün kıldı. Bu tez kapsamında, 54 soyun de novo genom dizisi kullanarak Brachypodium distachyon pangenom miRNomiklerini oluşturduk ve farklı soylardaki agronomik özelliklerin moleküler temelini ortaya çıkarmak için soylar arasındaki mikroRNA ailelerinin koruma düzeylerini ve tahmin edilen mRNA hedef proteinlerini gösterdik. İkinci bölümde, daha önce buğdayda tanımlanan 4 böcek toleransı lokusunun arpa, çavdar, pirinç ve yulaf türlerindeki homologlarında bulunan kodlanan ve kodlanmayan genomik dizilerinin karşılaştırmalı ve evrimsel analizini yaptık ve Buğdaygiller arasında homolog böcek toleransı lokuslarının farklı sinteni seviyeleri gösterdik. Üçüncü bölümde, arpa mRNA-miRNA-lncRNA'larının etkileşim ağını çözmeyi amaçlayarak 3 arpa çeşidinde miRNA ve lncRNA analizi gerçekleştirdik. Bu tezin sonuçları, gıda güvenliği ve sürdürülebilirliği için gelecekteki monokotiledon bitkilerde gen klonlama ve düzenleme çalışmalarına ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
As the growing world population tremendously increases the demand for food every year, challenging environmental conditions continue to threaten agricultural productivity. While plants try to cope with many abiotic stresses such as drought, salinity, heat, and cold, they also have to cope with many biotic stress factors such as insect pests of plants. Obtaining higher-yielding and more resilient crops thus is a necessity to achieve global food security and sustainability. Advances in genome sequencing techniques over the past 15 years revolutionized the way we perceive genomes and comparative genomics studies enabled the analysis of many conserved and diverged inter/intra-specific genomic features of a wide range of organisms. Within the scope of this thesis, we constructed pangenome miRNomics of Brachypodium using de novo genome assemblies of 54 lineages and presented the conservation levels of microRNA families among lineages and their putative targets to uncover the molecular basis of agronomic traits in different lineages. In the second chapter, we carried out a comparative and evolutionary analysis of coding and non-coding features of 4 insect tolerance loci within wheat among other cereals, barley, rye, rice, and oat, and showed different levels of synteny in homologous insect tolerance loci across Poaceae species. In the third chapter, we have carried out miRNA and lncRNA identification in 3 barley cultivars, aiming to unravel the interaction network of barley mRNA-miRNA-lncRNAs. The results of this thesis will shed a light on future gene cloning and editing studies of monocots for food safety and security.