A causal relationship between foreign direct investment, export and economic growth in the Islamic members in g-20 and European Union, a comparative study
G20'deki İslam ülkelerinde ve Avrupa Birliği'nde doğrudan yabancı yatırım, ihracat ve ekonomik büyüme arasındaki nedensel ilişkiler, karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 721905
  2. Yazar: ALİ ASSOUDANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER NECAT BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, ekonomik büyüme, Doğrudan Yabancı Yatırım (DYY), ihracat gibi ekonomik değişkenler arasındaki ilişkinin analizi yoluyla 1981-2015 döneminde G-20'deki İslam ülkeleri ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında ekonomik karşılaştırmalar yapmaktır. Ayrıca, bu tür değişkenlerin üç İslam ülkesinde ekonomik büyüme üzerindeki etkisi, zaman serileri kullanılarak vaka çalışmaları olarak incelenmiştir. Buna ek olarak, 12 Avrupa Birliği ülkesinin panel verileri örnek olarak kullanılmıştır. Bu amaca ulaşmak için, 1981 yılından 2015 yılına kadarki çalışma döneminde tarihsel bir bakış takip edilmiştir. Hem yıllık verilerin hem de istatistiksel yaklaşımın yanı sıra, zaman serilerinin birim kök testleri (ADF, PP, KPSS), Paseran tarafından geliştirilen yatay kesit bağımlılığı testi, panel birim kök testleri, Johansen eşbütünleşme testi, vektör otoregresif model (VAR), tam düzeltilmiş en küçük kareler (FMOLS), dinamik en küçük kareler (DOLS) ve Granger nedensellik testi uygulanmıştır. Çalışmada ekonomik değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisini incelemek için veriler, A grubu (Üç İslam ülkesi) ve B grubu (On iki Avrupa ülkesi) ile ilgili olarak IMF ve Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlardan alınmıştır. Sonuçlar, (A) ve (B) grubundaki değişkenlerin eşbütünleşik olduğunu göstermiştir. Ek olarak, doğrudan yabancı yatırım ve ihracatın ekonomik büyüme üzerinde uzun dönemde pozitif bir etkisi olmuştur. DYY ve ihracat, Avrupa Birliği ülkelerinde ekonomik büyüme ile pozitif ilişkilidir. Ayrıca, Granger nedensellik testlerinin sonuçları, DYY ile GSYİH arasında kısa dönemli çift yönlü bir nedensellik ve (A) grubunda DYY'den ekonomik büyümeye doğru tek yönlü bir nedensellik ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the economies of the Islamic countries in the G-20 and the European Union countries during the period from 1981 to 2015 through the analysis of the relationship between the economic variables, including economic growth, foreign direct investment (FDI), and exports. The effect of such variables on the economic growth in three Islamic countries as case studies was also investigated using the time series. In addition, the panel data in the case of 12 European Union countries as a sample was used. Accordingly, a historical view from 1981 until 2015 was followed during the study period. In both cases of annual data as well as statistical approach, multiple tests including unit-roots of time series (ADF, PP, KPSS), Paseran test“cross-section dependence test”, panel unit root tests, Johansen's co-integration test, Vector Error Correction Model (VAR), Fully Modified Least Squares Test (FMLS), Dynamic Least Squares Test (DOLS), and Granger causality test were applied. The data were obtained from international institutions such as the IMF and the World Bank and divided into two groups (three Islamic countries and twelve European countries) to estimate the causality relationship between the economic variables studied. The results showed that the variables in groups (A) and (B) were co-integrated. Additionally, FDI and exports have a positive long-run effect on economic growth. FDI and exports were positively correlated to economic growth in EU countries. Moreover, the results of Granger causality tests revealed a short-run bidirectional causality between FDI and GDP and a unidirectional causality running from FDI to economic growth in the group (A).