Kadın sağlık çalışanlara yönelik tutumların belirlenmesi: Tunceli ili örneği
Determining attitudes towards women healthcare workers: The case of Tunceli province
- Tez No: 721918
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Diğer sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe de kadın çalışanlar iş yaşamında meslek seçimi, işe alım, kariyer, terfi, ücretlendirme ve haklara erişim gibi alanlarda cinsiyet ayrımcılığına maruz kalmaktadırlar. Toplumsal eşitliğin iş yaşamında da sağlanabilmesinin yolu farkında olarak ya da olmadan yaşanılan cinsiyet ayrımcılığının önlenmesiyle mümkün olacaktır. Bu nedenle konuyla ilgili ne kadar çok araştırma yapılır ne kadar çok farkındalık ve bilinçlendirme yapılırsa o kadar hızlı yol alınacaktır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, sağlık sektörünün kadınlaşması ve sağlık çalışanlarının kadın çalışanlara yönelik tutumlarının ölçülerek elde edilen verilerle cinsiyet eşitliği ile ilgili çalışanlara ve yöneticilere çözüm önerileri sunmak ve bu konu hakkında bilimsel katkı sağlamaktır. Bu çalışma, sağlık çalışanlarının kadın çalışanlara yönelik tutumunu ölçmek amacıyla Tunceli Devlet Hastanesi ve Tunceli Aile Hekimliklerinde araştırma yapılmıştır. Araştırmanın verileri“Kadın Çalışanlara Yönelik Tutum Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Çalışan 685 personel arasından, kolayda örneklem metodu ile seçilen 200 kişiye anket uygulanmıştır. Uygulanan anketlerden analize uygun olan 180 anket üzerinden analiz işlemleri uygulanmıştır. Bu ölçek iki bölümden oluşmakta olup ilk bölüm 7 maddelik demografik sorulardan ikinci bölüm performans (8 madde), toplumsal cinsiyet rolleri (10 madde), işe kabul ve tutunma (4 madde), kariyer (5 madde) ve duygusallık (3 madde) olmak üzere beş alt boyutta, 30 madde ile incelenmiştir. Toplanan nicel veriler istatistik paket programında analiz edilerek bulgular yorumlanarak tartışılmıştır. Araştırma sonucunda; katılımcılar“Kadın Çalışanlara Yönelik Tutum Ölçeği”ni demografik tüm alt boyutlar ile birlikte bir bütün olarak değerlendirdiklerinde anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Ancak ayrı ayrı değerlendirme yapıldığında cinsiyet, medeni durum, yaş, çocuk sayısı, meslek ve hizmet yılında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As in other sectors, female employees in the health sector are exposed to gender discrimination in areas such as career choice, recruitment, career, promotion, remuneration and access to rights. The way to ensure social equality in business life will be possible through the prevention of gender discrimination, whether consciously or unconsciously. For this reason, the more research is done on the subject, the more awareness and awareness is made, the faster the way will be. In this context, the aim of the research is to offer solutions to the employees and managers about gender equality with the data obtained by measuring the feminization of the health sector and the attitudes of health workers towards female workers and to provide scientific contribution on this issue. This study was conducted in Tunceli State Hospital and Tunceli Family Medicines in order to measure the attitudes of healthcare professionals towards female employees. The data of the study were collected through the“Attitude Scale Towards Female Employees”. A questionnaire was applied to 200 people selected by convenience sampling method among 685 employees. Analysis procedures were carried out on 180 questionnaires that were suitable for the analysis.Analysis procedures were carried out on 180 questionnaires that were suitable for the analysis. This scale consists of two parts, the first part consists of 7-item demographic questions, the second part is performance (8 items), gender roles (10 items), job acceptance and retention (4 items), career (5 items) and emotionality (3 items). It was analyzed with 30 items in five sub-dimensions. The collected quantitative data were analyzed in the statistical package program and the findings were interpreted and discussed. As a result of the research; When the participants evaluated the“Attitude Scale Towards Female Employees”together with all demographic sub-dimensions as a whole, no significant difference was detected. However, when evaluated separately, significant differences were found in gender, marital status, age, number of children, occupation and years of service.