Sevgi Soysal'ın yapıtlarında kadın kimliğinin kuruluşu
Formation of female identity in Sevgi Soysal's work
- Tez No: 721965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
“Sevgi Soysal'ın Yapıtlarında Kadın Kimliğinin Kuruluşu”başlıklı bu tez, Sevgi Soysal'ın beş eserindeki kadın karakterlerin kimlik kurgusunu araştıran disiplinlerarası bir çalışmadır. Soysal'ın eserleri, kadın karakterleri merkeze koyan; kadınlarla ilgili konu ve sorunlara odaklanan metinlerdir. Onun eserlerindeki kadın karakterlerin iktidar mekanizmalarıyla çatışmaları, toplumsal ve kültürel değerleri yadsımaları; metinlere kimlik kavramı ekseninde bakmayı gerekli kılar. Bu nedenle eserlerdeki kadın kimliği incelenirken kadın çalışmaları, toplumsal cinsiyet ve kimlik araştırmalarından faydalanılmıştır. Bu doğrultuda yapılan incelemelerle Soysal'ın eserlerinde ortak bir kadın kimliğinden söz etmenin mümkün olup olmadığı da araştırılmıştır. Tezin“Giriş”bölümünde Sevgi Soysal'ın eserleri ve çalışmanın kuramsal kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Tezin birinci bölümünde eserlerdeki kadın karakterlerin yaşadığı sosyal ortamın nasıl kurgulandığına bakılmıştır. Eserlerdeki sosyal yaşamda ataerkil toplum yapısının hâkim olduğu tespit edilmiş ve kadın karakterlerin ataerkil toplum içinde yaşadığı kimlik problemlerinin analizi yapılmıştır. İkinci bölümde, kadın karakterlerin ataerkil toplum yapısının baskı mekanizmalarına karşı nasıl bir tutum sergiledikleri incelenmiştir. Eserlerdeki kadınların tutum ve davranışlarının benzer olduğu tespit edilmiş ve bu durumun onların kimlik inşasına etkileri ortaya koyulmuştur. Tezin“Sonuç”kısmında, incelenen eserlerdeki kadın karakterlerin kimlik kurgusu hakkında ulaşılan sonuçlara yer verilmiştir. Eserlerde, birbirine benzer yaşam koşullarından geçen ve benzer davranışlar sergileyen kadın karakterlerin kurgulandığı; kadın kimliklerinin de benzer şekilde inşa edildiği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“The Formation of Female Identity of Sevgi Soysal's Works”, is an interdisciplinary study investigating the identity construction of female characters in Sevgi Soysal's five works. Soysal's works put female characters in the center of the work are texts that focus on issues and problems related to women. The conflicts of the female characters in her works with the power mechanisms, their denial of social and cultural values; makes it necessary to look at the texts on the pivotal of the concept of identity. For this reason, while examining the female identity in the works, women's studies, gender and identity studies were used. In this direction, it was also investigated whether it is possible to talk about a collective female identity in Soysal's works. In the introduction chapter of the thesis, information is given about the works of Sevgi Soysal and the theoretical background of the study. In the first chapter of the thesis, it was examined how the social environment the female characters in the works lived was constructed. It has been determined that the patriarchal society structure is dominant in the social life in the works and the identity problems of the female characters in the patriarchal society have been analyzed. In the second chapter, the attitudes of the female characters towards the oppression mechanisms of the patriarchal society were examined. It has been determined that the attitudes and behaviors of the women in the works are similar and the effects of this situation on their identity construction have been revealed. In the conclusion part of the thesis, the results about the identity construction of the female characters in the analyzed works are included. In the works, female characters who have similar living conditions and have similar experiences are fictionalized; it has been revealed that women's identities are constructed in a similar way.