Saksılı minyatür gül x kesme gül melez kombinasyonlarında melezleme başarısı, tohum verimi ve çimlenme oranlarının belirlenmesi
Determination of hybridization success, seed yield and germination rates in pot miniature rose x cut rose hybrid
  1. Tez No: 721972
  2. Yazar: MERVE URAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışma, saksılı minyatür gül x kesme gül melez kombinasyonlarında melezleme başarısı, tohum verimi ve çimlenme oranlarının belirlenmesi amacıyla 2020 yılında yürütülmüştür. Bitkisel materyal olarak 4 farklı saksılı minyatür gül çeşidi (Rosa Bling Love Star, Rosa Shining Star, Rosa White Star, Hot Jewel) ile 4 farklı ticari kesme gül çeşidi (Moonlight, Golden Gate, Inferno, Magnum) kullanılarak 8 farklı melez kombinasyonu oluşturulmuştur. Baba ebeveyn olarak kullanılan tüm gül çeşitlerinin polen canlılık ve çimlenme oranları belirlenmiştir. Canlı polen oranının %48,45 (Magnum) ile %56,32 (Golden Gate) arasında, polen çimlenme oranının ise %14,09 (Moonlight) ile %31,25 (Golden Gate) arasında değiştiği tespit edilmiştir. Çalışmada 240 adet tozlama yapılmış, 91 adet tozlamadan meyve ve tohum elde edilirken, 149 adet tozlamadan meyve ve tohum elde edilememiştir. Melez kombinasyonları arasında meyve tutma oranı %0 (Rosa Shining Star x Moonlight) ile %83,33 (Rosa Bling Love Star x Golden Gate) arasında değişmiştir. Kombinasyonlar arasında meyve başına ortalama tohum sayısının 0,80 adet (Rosa White Star x Moonlight) ile 6,14 adet (Hot Jewel x Moonlight) olduğu belirlenmiştir. En fazla tohum çimlenme oranı Rosa Shining Star x Inferno (%47,5) melez kombinasyonundan elde edilirken Rosa Shining Star x Moonlight ve Rosa White Star x Moonlight kombinasyonundaki tohumlarda çimlenme olmamıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in 2020 to determination of hybridization success, seed yield and germination rates in pot miniature rose x cut rose hybrid combinations. 8 different hybrid combinations were created by using 4 different potted miniature rose varieties (Rosa Bling Love Star, Rosa Shining Star, Rosa White Star, Hot Jewel) and 4 different commercial cut rose varieties (Moonlight, Golden Gate, Inferno, Magnum) as plant material. Pollen viability and germination rates of all rose varieties used as father parents were determined. It was determined that the live pollen rate varied between 48.45% (Magnum) and 56.32% (Golden Gate), and the pollen germination rate varied between 14.09% (Moonlight) and 31.25% (Golden Gate). In the study, 240 pollinations were done, while fruit and seeds were obtained from 91 hybridization, fruit and seeds could not be obtained from 149 hybridization. The fruit retention rate among hybrid combinations ranged from 0% (Rosa Shining Star x Moonlight) to 83.33% (Rosa Bling Love Star x Golden Gate). Among the combinations, the average number of seeds per fruit was determined to be between 0.80 (Rosa White Star x Moonlight) and 6.14 (Hot Jewel x Moonlight). While the highest seed germination rate was obtained from the hybrid combination Rosa Shining Star x Inferno (47.5%), the seeds in the combination of Rosa Shining Star x Moonlight and Rosa White Star x Moonlight did not germinate.