Saksılı ve kesme çiçek ortancalarda verim ve kalite performansı üzerine farklı yetiştirme tekniklerinin etkileri
Effects of different cultivation techniques on the yield and quality performance in potted and cut flower hydrangeas
  1. Tez No: 855893
  2. Yazar: BURAK ASLANSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER KAZAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Çalışma, saksılı ve kesme çiçek ortanca çeşitlerinde (Renate ve Leuchtfeuer) farklı depolama süresi (3.0-3.5-4.0-4.5-5.0-5.5 ay), farklı solüsyon pH değerleri (3.0-3.4, 3.5-3.9, 4.0-4.4, 4.5-4.9, 5.0-5.4, 5.5-5.9, 6.0-6.5) ve budama yüksekliğinin (1., 2., 3., 4., 5., 6. boğum) verim ve kalite üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla 2022-2023 yılları arasında yürütülmüştür. Depolama süresi ve pH değerlerine yönelik çalışmada bitkiler budandıktan sonra soğuk hava deposunda (1.5oC±0.5oC) depolanmıştır. Bitkilere verilen solüsyonların pH değerleri alüminyum sülfat ilavesiyle sağlanmıştır. Saksılı (43.00 gün) ve kesme çiçek (41.67 gün) ortancalarda depolama süreleri arasında en erken çiçeklenme süresi 5.5 ay depolanan bitkilerden elde edilmiştir. Depolama süreleri verim bakımından incelendiğinde en yüksek verim saksılılarda 11.17 adet/bitki, kesme çiçeklerde 6.57 adet dal/bitki ile Renate çeşidinde kontrol grubunda belirlenmiştir. Çalışmada farklı solüsyon pH aralıklarında Renate çeşidinin çiçeklerinde mavi ve tonları 3.0-3.9 pH aralığında saptanmıştır. PH değerinin artmasıyla beraber çiçeklerde mor ve tonlarından (4.0-4.9 pH) pembe-mor ve tonlarına (5.0-6.5 pH) kadar renk değişimi görülmüştür. Kesme çiçek ortancalarda en uzun çiçek sapı Leuchtfeuer (106.92 cm) çeşidinde 1. boğum üzerinden budanan bitkilerden elde edilirken, en kısa çiçek sapı Renate çeşidinde (23.25 cm) budanmayan (kontrol) bitkilerden elde edilmiştir. Çalışmada en uygun depolama süresinin 3-3.5 ay, mavi renk elde etmede en uygun pH aralığının 3.0-4.0 olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effects of different storage periods (3.0-3.5-4.0-4.5-5.0-5.5 months), different solution pH values (3.0-3.4, 3.5-3.9, 4.0-4.4, 4.5-4.9, 5.0-5.4, 5.5-5.9, 6.0-6.5) and pruning height (1., 2., 3., 4., 5., 6. node) on yield and quality in potted and cut flower hydrangea varieties (Renate and Leuchtfeuer). The study was conducted between 2022-2023. In the study on storage time and pH values, the plants were stored in cold storage (1.5oC±0.5oC) after being pruned. The pH values of the solutions given to the plants were provided by the addition of aluminum sulfate. Among the storage periods of potted (43.00 days) and cut flower (41.67 days) hydrangeas, the earliest flowering time was obtained from plants stored for 5.5 months. When storage periods were examined in terms of yield, the highest yield was determined in the control group of Renate variety with 11.17 stems/plant in potted flowers and 6.57 stems/plant in cut flowers. In the study, blue and its shades were detected in the flowers of the Renate variety in different solution pH ranges, in the pH range of 3.0-3.9. As the pH value increased, a color change was observed in the flowers, from purple and its shades (4.0-4.9 pH) to pink-purple and its shades (5.0-6.5 pH). In cut flower hydrangeas, the longest flower stem was obtained from plants pruned over the 1st node of the Leuchtfeuer variety (106.92 cm), while the shortest flower stem was obtained from unpruned (control) plants of the Renate variety (23.25 cm). The study concluded that the most appropriate storage period is 3-3.5 months and the most appropriate pH range to obtain blue color is 3.0-4.0.