Hematolojik hastalıklarda rituksimab kullanımının uzun dönemde kan parametreleri üzerine etkisi
The effect of rituximab use on LONG-TERM blood parameters in hematological diseases
  1. Tez No: 721996
  2. Yazar: BUĞSE GÜLEÇ ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı rituksimabın hematolojik malign ve benign hastalıklarda uzun vadeli ve karşılaştırmalı olarak güvenlik profilinin özellikle hemogram değerleri üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Literatürde yetişkin popülasyonda malign ve benign durumların karşılaştırılarak değerlendirildiği çalışmalar kısıtlıdır. Yine literatür değerlendirmemizde rituksimab ile ilgili uzun dönem yan etki profilini araştıran çalışmalar sayıca azdır. Uzun dönemde özellikle lenfositler ve immunglobulin düzeyleri başta olmak üzere hemogram parametreleri üzerinde etkili olup olmadığını, rituksimab ilişkili diğer yan etkilerin çalışma grubumuzda sıklığını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız tek merkezli retrospektif kesitsel bir çalışmadır. Bu çalışmada, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı içerisinde, 2014-2020 yılları arasında polikliniğimize başvuran, potansiyel rituksimab tedavisi uygulanacak hematolojik hastalık tanıları (diffüz büyük B hücreli lenfoma, mantle hücreli lenfoma, Burkitt lenfoma, primer mediastinal B hücreli lenfoma, foliküler lenfoma, kronik lenfositik lösemi/küçük lenfositik lenfoma, marjinal zon lenfoma, immun trombositopeni ve otoimmun hemolitik anemi) ile kayıtlı hastalar retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya rezidüel malign hastalıkların sitopeniler üzerine etkilerini sınırlamak için malign hastalık tanılı, ilk basamak rituksimab monoterapisi veya kemoterapi ile kombine tedavi sonrası remisyona giren hastalar dahil edildi. Benign hastalık tanılı hastalardan ilk basamak rituksimab tedavisi ile remisyona giren hasta sayısı oldukça kısıtlı olup bu gruba rituksimab tedavisi uygulanan yanıtlı/refrakter ve verilerine ulaşılabilen tüm hastalar dahil edildi. Verilerin analizi IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) version 25 paket programında yapıldı. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu görsel (histogram ve olasılık grafikleri) ve analitik yöntemlerle (Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk testleri) incelendi. Tanımlayıcı analizler normal dağılan sayısal değişkenler için ortalama ve standart sapma; normal dağılmayan sayısal değişkenler için ortanca, uç değerler ve çeyrekler arası aralık; ordinal ve kategorik değişkenler için ise frekans tabloları ile verildi. İki grup arasında karşılaştırma yapıldığında, normal dağılan sayısal değişkenler için Student's T-Testi, normal dağılmayan sayısal değişkenler için Mann Whitney U testi, kategorik değişkenler için ise yerine göre Ki-kare ya da Fisher Testi kullanıldı. İkiden fazla grup arasında karşılaştırma yapıldığında normal dağılmayan sayısal değişkenler için Kruskal Wallis Testi, kategorik değişkenler için ise Ki-kare testi kullanıldı. Sitopeni düzelme hızları ve hastalıksız sağkalım hızları Kaplan-Meier sağkalım analizi ile hesaplandı. Değişkenlerin sitopeni düzelme veya hastalıksız sağkalım hızları üzerinde fark oluşturup oluşturmadığı ise log rank testi ile incelendi. Altı aydan uzun süreli rituksimab kullanımının sitopeni oluşumu ve diğer klinik parametrelere etkisi incelenerek odds ratio hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to evaluate the effect of rituximab's long-term and comparative safety profile, especially on hemogram values, in hematological malignant and benign diseases. Studies comparing malignant and benign conditions in the adult population are limited in the literature. Again, in our literature review, studies investigating the long-term side effect profile of rituximab are few in number. We aimed to evaluate whether it has an effect on hemogram parameters, especially lymphocytes and immunoglobulin levels in the long term, and to evaluate the frequency of other rituximab-related side effects in our study group. Methods: Our study is a single-center retrospective cross-sectional study. In this study, the diagnosis of hematological diseases (diffuse large B-cell lymphoma, mantle-cell lymphoma, Burkitt lymphoma, primary mediastinal B-cell lymphoma, follicular lymphoma, follicular lymphoma,) Patients enrolled with chronic lymphocytic leukemia/small lymphocytic lymphoma, marginal zone lymphoma, immune thrombocytopenia, and autoimmune hemolytic anemia) were retrospectively reviewed. In order to limit the effects of residual malignant diseases on cytopenias, patients diagnosed with malignant disease and in remission after first-line rituximab monotherapy and chemotherapy combined treatment were included in the study. The number of patients with a diagnosis of benign disease who went into remission with first-line rituximab treatment was very limited, and all patients who were responsive/refractory to rituximab treatment and whose data could be accessed were included in this group. Data analysis was done in IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) version 25 package program. The conformity of the variables to the normal distribution was examined using visual (histogram and probability graphs) and analytical methods (Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk tests). Descriptive analyses, mean and standard deviation for normally distributed numerical variables; median, extreme values and interquartile range for non-normally distributed numeric variables; For ordinal and categorical variables, frequency tables were given. When comparing the two groups, Student's T-Test was used for normally distributed numerical variables, Mann Whitney U test was used for non-normally distributed numerical variables, and Chi-square or Fisher Test was used for categorical variables, as appropriate. When comparing more than two groups, Kruskal Wallis Test was used for numerical variables that were not normally distributed, and Chi-square test was used for categorical variables. Cytopenia recovery rates and disease-free survival rates were calculated by Kaplan-Meier survival analysis. The log rank test was used to determine whether the variables made a difference on cytopenia improvement or disease survival rates. Odds ratio was calculated by examining the effects of rituximab use for more than 6 months on the occurrence of cytopenia and other clinical parameters.